AUDIA FLIGHT MONOBLOKY STRUMENTO N°8 (1 299 990,- Kč)
Firmu Audia Flight založili Massimiliano Marzi a Andrea Nardini v roce 1996 pár desítek kilometrů severně od Říma. Ačkoliv nepatří stále ještě mezi takzvaná "profláknutá" jména high endového světa, na 20 let zkušeností v kombinaci s předchozí profesionální praxí v oboru elektroniky dělá z obou pánů již dostatečně zkušené konstruktéry. Zejména jejich nejnovější série Strumento je nesmírně vydařená a představuje cosi, co by se dalo nazvat opravdový high-end bez přestřelené cenovky.
Strumento italsky znamená "nářadí" a už při pohledu je jasné, že monobloky Strumento No.8 jsou opravdu pořádný kus nářadí. Jsou uzavřeny v čistě pravoúhlé skříni o rozměrech 45 x 28 x 50 cm (š x v x h), jednoduché tvary ale působí minimalisticky elegantním dojmem kvůli několika oživujícím prvkům. Tím prvním je vertikální linie přímo v prostředku čelního panelu, kdy se u horní hrany postupně otevírá do téměř kapkovité prolákliny, v níž sídlí spínací tlačítko s elegantně zakomponovaným svítícím logem firmy. Ať už jsou tvary jak chtějí jednoduché, nesou v sobě pověstný italský šmrnc, ví bůh, odkud ho berou.
Při pohledu zepředu to neuvidíte, ale po obou stranách šasi se nachází velké množství chladících žeber, zapuštěných kvůli čistotě designu na úroveň hran hliníkových desek. Nutno ale říct, že ani po delším hraní se zesilovače nijak dramaticky neroztopí, teplo se rovnoměrně rozlévá celou plochou kovové skříně i chladičů a i přes velký počet vnitřních součástek není potřeba sahat k aktivnímu chlazení.
Druhá věc, která není při pohledu zepředu (ale ani odjinud, pokud zesilovač nepovalíte na záda) vidět, to je vnořené subšasi, v němž trůní obrovský napájecí blok v čele se zapouzdřeným mohutným transformátorem na UI jádru (3 kW), doplněným 300 Wattovým toroidem pro budící stupeň. Toto subšasi stojí na vlastních nožkách a stojí-li zesilovač na zemi, není nijak mechanicky spojeno se zbytkem skříně, nepočítáme-li kabely. Ostatně právě tento zapouzdřený blok přispívá nemalým dílem k celkové imponující hmotnosti 95 kg.
Zadní strana pak odhaluje na koncový zesilovač poměrně nadstandardní konektivitu. Velká zásuvka typu C19 s kolébkovým vypínačem zajišťuje dostatečný přísun proudu. Připojení reprosoustav umožňují dva páry reproterminálů, umožňující tak bi-wiringové zapojení. Vstup signálu má podobu jak XLR, tak RCA konektoru, u XLR najdete i signálový výstup pro možnost případného zřetězení koncových stupňů. Malé zásuvky slouží k propojení přístrojů Audia a předávání specifických ovládacích příkazů (funkci zapínání upravuje i dvoupolohová páčka Master / Slave), v případě zapojení do systémů s komponenty jiných značek lze pro kontrolu využít klasickou 12V spoušť v podobě 3,5 mm jacku. Poslední dvoupolohovou páčkou zvolíte, zda signál putuje do zesilovače symetrickými XLR, nebo nesymetrickými RCA konektory.
Ačkoliv vnějším obalem je Strumento No.8 působí identicky s dvoukanálovým Strumento No.4, vnitřek je přeci jen trochu jinak koncipovaný, už s ohledem na 2,5x vyšší výkon (a monoaurální pojetí, pochopitelně).
Vnitřní obvody jsou rozložené plně symetricky, tranzistory a mohutné baterie filtračních kondenzátorů jsou umístěné u bočních chladičů. Výkonových tranzistorů je v každém monobloku celkem 48, kondenzátory pak mají souhrnnou kapacitu 217 000 uF. Je tu celkem dvanáct nezávislých napájecích zdrojů. Součástky jsou osazeny na tlustých deskách plošných spojů s tlustou měděnou vrstvou na povrchu, jsou tu i mohutné měděné sběrnice. Dvojitě stíněný transformátor má více než dostatečný výkon 3000 VA.
Frekvenční odezvu udává výrobce v pásmu 0,3 - 1 300 000 Hz (-3 dB), rychlost přeběhu při 8 Ohm pak 200 V/uS, což je velmi solidní hodnota. Tranzistory umí dodat výstupní výkon 500 Wattů do 8 Ohm, dvojnásobek do 4 Ohm a čtyřnásobek do 2 Ohm, kde je zesilovač stále ještě stabilní.
Celkové harmonické zkreslení nepřesahuje úroveň 0,05%, zatímco odstup signálu a šumu je lepší než 110 dB. Činitel tlumení dosahuje hodnoty více než 1 000. Parametry, tedy až na výkon, jsou téměř identické jako u dvoukanálového nižšího modelu.
Audia Flight Strumento No. 8 jsme poslouchali v poslechové místnosti dovozce spolu s předzesilovači Audio Research REF 6 a Bespoke Audio, zdrojem byl CD přehrávač Audio Research CD6. Poslouchalo se přes Sonus faber Il Cremonese. Propojovací kabely byly symetrické od EMM Labs, reproduktorové a napájecí pak z nejvyšších pater katalogu Acrolink.
Hudba vás v podání Audia Flight Strumento No. 8 prostě, s tou nevyčerpatelnou zásobou energie, s tou jistotou a s tou bezprostřední dominancí, dokáže přikovat do křesla (pokud hrajete dost nahlas, patrně by vás tam dokázala i fyzicky zatlouct). "Osmičky" ze série Strumento jsou skutečně hodné svého jména, jsou to precizní pracanti, nástroje, na které můžete uvalit libovolnou zátěž, libovolnou hudbu, libovolnou hlasitost, libovolnou komplexnost a libovolné dynamické drama - a ony to zvládnou. V praktickém světě jsou, jak praví třeba jistý výrobce luxusních anglických vozů, "víc než dostatečné". Pokud chcete šetřit, pak pochopitelně můžete sáhnout na Strumento No. 4, pokud ale chcete cítit opravdu velkou výkonovou a dynamickou rezervu, pokud rádi hrajete nahlas nebo máte opravdu náročné reprosoustavy, obstojí No. 8 přeci jen lépe. A jen těžko se na nich hledá něco proti (tedy když si je můžete koupit......).
KLADY
- výrobní provedení
- výkon
- stabilita
- energie a dynamika
- skálopevná kontrola
- rychlost
ZÁPORY
- cena oproti stereo verzi je výrazně vyšší (ale zase pokud využijete výkon navíc a přeci jen lepší stabilitu a větší rezervu...)
Recenze je z 12. květena 2016
AUDIA FLIGHT MONOBLOKY STRUMENTO N°8 jsou k dispozici skladem u dodavatele a je možné zajistit poslech u nás ve studiu
Celou recenzi Daniela Březiny z internetového magazínu Hi-Fi Voice najdete zde:
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/982-audia-strumento-no-8