Co je ROON?

Co je Roon? Vysvětlení není tak jednoduché, o čemž svědčí i skutečnost, že společnost Roon Labs má za tímto účelem zřízen svůj vlastní specializovaný web Roon Knowledge. Nejkratší způsob, jak popsat Roon, je ten, že jde o hudební platformu pro streamování do více zařízení (i různých výrobců) a více místností.

Roon umí spravovat vaši hudební knihovnu, čistit vaše hudební soubory a směrovat tok hudby do jednotlivých komponentů vašich hifi sestav. Roon si klade za cíl nabídnout skvělou organizovanost hudebních souborů, snadnou obsluhu a vysoce kvalitní zvuk. Rozhraní je navrženo tak, aby nabídlo více než podobné produkty a slibuje „bitově dokonalé přehrávání ztrátových a bezeztrátových formátů, včetně zvukového obsahu s vysokým rozlišením (PCM a DSD)“.

Co tedy vlastně Roon umí?

Roon je software pro připojení, streamování a správu hudby. Je to vlastně mozek, který říká vaší hudbě, co dělat a kde to dělat – takový policista, který řídí provoz. Roon není hudební streamovací služba v pravém smyslu slova. Nenabízí vám přístup k žádné hudební službě, ke které ještě nejste přihlášeni. Místo toho přebírá kontrolu nad internetovým rádiem, službami pro streamování hudby a vašimi hudebními soubory, uloženými na NAS nebo v PC. Ty pak odešle do příslušných koncových audio zařízení. To můžete zařídit pomocí aplikací pro PC a smartphone nebo tablet. Roon propojuje různorodá zařízení vašeho poslechového ekosystému. K tomu využívá struktura Roon několik klíčových částí – jádro (Roon core), ovládací aplikace a zvukové výstupy. Podívejme se na ně jednotlivě.

Každý hifi sestava běžící pod Roon vyžaduje Roon core. Přeneseně je to dirigent vašeho Roon systému pro streamování hudby. Jádro Roon musí přirozeně běžet na něčem s důstojným výpočetním výkonem a ve většině sestav to bude pravděpodobně počítač Mac nebo Windows PC. Může to být také jednotka NAS nebo vyhrazený hudební server (například ROON Nucleus ), který je již předinstalován nebo má Roon instalovatelný pomocí serverového softwaru Roon Core.

Roon core

Ať už je tedy Roon Core instalován kdekoliv, vždy bude spravovat hudbu ze všech vašich digitálních zdrojů: Tidal, Qobuz, jednotky NAS, HDD, USB, iTunes nebo internetových rádií. Vytváří vzájemně propojenou digitální knihovnu s čistými, kompletními, vylepšenými a aktuálními metadaty, která je pak vtělena do jediného, uspořádaného rozhraní s veškerým bohatým obsahem, který Roon dokáže shromáždit. Tyto doplňky zahrnují fotografie, historii nebo životopisy, recenze, texty a data koncertů a vytvářejí spojení mezi umělci, skladateli, performery, dirigenty a producenty. Cílem je vytvořit pro vaši hudbu pocit z prohlížení časopisu.

Roon

Kromě organizace vaší hudební sbírky je Roon Core také zodpovědný za samotné přehrávání hudby a jeho cílem je dostat z vašich audio maximální kvalitu. Provádí veškerou konverzi přehrávaného zvuku a řídí úroveň hlasitosti na výstupu. Má na starosti vaši frontu pro přehrávání, vaše výstupní zařízení a také kontrolu nad jednotlivými zónami v případě multi-room řešení. Rovněž zpracovává všechny aktualizace softwaru. Obstarání všech těchto výpočetních procesů na jednom vzdáleném místě znamená, že citlivé zvukové obvody vašeho hi-fi zařízení mohou být „odstřiženy“ od hlučných čipů a komponent, které by jinak mohly negativně ovlivnit kvalitu přehrávání hudby.

Jak to tedy funguje v praxi? Řekněme, že vlastníte NAS úložiště s hudbou a současně si platíte streamovací služby Tidal a Spotify. Jednoduše necháte ovládací aplikaci vyhledat umělce či skladby, na které máte právě chuť a Roon proskenuje tyto tři zdroje hudby. Poté je seřadí podle dostupné kvality od nejlepšího k nejhoršímu a tento seznam vám nabídne k přehrání. Pak je už jen na vás, pro kterou nahrávku se rozhodnete. Během poslechu si můžete číst informace o přehrávaném interpretovi či skladbě nebo prohlížet booklet alba.

Při komplexnějších audio instalacích jako je multi-room řešení, umí Roon v rámci jedné aplikace sdružit produkty různých výrobců a přehrávat stejnou hudbu do každého z nich, a to s perfektní synchronizací. Případně vám může v každé z místností hrát hudba rozdílná. Totéž vám nabídne vesměs každý výrobce síťových produktů, ovšem pouze v rámci svého ekosystému, což může být značně limitující, nejen co se kvality zvuku týká.

Malou vadou na kráse může být snad jen pořizovací cena, která u roční licence Roon činí 119$, u doživotní licence však už citelných 699$.

Zařízení kompatibilní s ROON najdete ZDE

Webové stránky ROON ZDE