Fenomén poslední doby MQA....Jak to tedy je?

Dnes se lehce dotkneme fenoménu poslední doby, se kterým se u zákazníků čím dál častěji setkáváme a tím je MQA, potažmo Tidal MASTERS. Někteří je považují za jakousi hifi mantru, jiní za nafouknutou bublinu. Jak to tedy opravdu je?

Hlavní síla souborů MQA, pokud odhlédneme od vyššího rozlišení, než nabízí standardní nosič CD, tkví v možnosti ho přehrát na různých zařízeních, i na MQA nekompatibilních. Výsledné rozlišení však pochopitelně bude záviset na konkrétním zdroji přehrávání a použitém D/A převodníku.

MQA v rozlišení 24bit/192kHz


Soubor kódovaný ve formátu MQA lze přehrát čtyřmi způsoby: bez dekódování, softwarovým dekódováním, dekódování pomocí hardwaru a kombinací dekódování softwarového a hardwarového.

Například přehráváte-li MQA soubor v rozlišení 24-bit/192kHz prostřednictvím běžného D/A převodníku bez podpory MQA, na výstupu dostanete soubor v rozlišení maximálně 24-bit/48kHz.

Pokud přehráváte soubor 24-bit/192kHz s MQA kódováním, prostřednictvím softwarového dekodéru softwaru MQA, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, a používáte běžný D/A převodník bez podpory MQA, na výstupu získáte soubor v rozlišení 24-bit/96kHz. Softwarový dekodér totiž nenabízí možnost ‚rozbalit‘ původní soubor na rozlišení vyšší než 24-bit/96kHz.

Přehráváte-li soubor 24-bit/192kHz kódovaný v MQA prostřednictvím D/A převodníku s podporou MQA, získáte na výstupu soubor 24-bit/192 kHz. Pokud současně používáte softwarový dekodér, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, můžete sloužit tento softwarový dekodér k provedení prvního „rozbalení“ záznamu.

MQA v rozlišení 24bit/176,4kHz


Dekódování MQA souborů v rozlišení 24-bit/176,4kHz probíhá podle stejného scénáře, jako u rozlišení vyššího. Samozřejmě ale na výstupu obdržíte nižší vzorkovací kmitočty. A to dle použitého způsobu dekódování.

Při použití běžného D/A převodníku na jeho analogovém výstupu dostanete maximální rozlišení 24-bit/44,1kHz – tedy stejný vzorkovací kmitočet jaký má standardní nosič CD.

Pokud přehráváte soubor 24-bit/176,4Hz s MQA kódováním, prostřednictvím softwarového dekodéru softwaru MQA, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, a používáte běžný D/A převodník bez podpory MQA, na výstupu získáte soubor v rozlišení 24-bit/88,2kHz. Softwarový dekodér totiž nenabízí možnost ‚rozbalit‘ původní soubor na rozlišení vyšší než 24-bit/96kHz.

Přehráváte-li soubor 24-bit/176,4kHz kódovaný v MQA prostřednictvím D/A převodníku s podporou MQA, získáte na výstupu soubor 24-bit/176,4 kHz. Pokud současně používáte softwarový dekodér, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, můžete sloužit tento softwarový dekodér k provedení prvního „rozbalení“ záznamu.

Poznámka na konec: pokud je původní soubor MQA v rozlišení 24-bit/48kHz, 24-bit/88,2kHz nebo 24-bit/96kHz, projde softwarovým dekodérem a bude ‚rozbalen‘ do svého původního maximálního rozlišení. To přináší zajímavý fakt, že lidé, kteří vlastní MQA nekompatibilní D/A převodník s jeho proprietárními digitálními filtry a jsou spokojeni s jeho zvukem, nemají potřebu ho vyměnit. Zvláště v případě že streamují přes desktopovou aplikaci obsah MQA ze služby Tidal HiFi. Tam je totiž převážná většina MQA obsahu v rozlišení maximálně 24-bit/96kHz. Je třeba však mít na paměti, že špičkový D/A převodník bez MQA vám vaši hudbu zahraje lépe než MQA kompatibilní převodník za zlomek ceny.

Zařízení přehrávající MQA najde v naší nabídce ZDE