Streamer Electrocompaniet EC Living RENA S-1

Síťová invaze ze severu

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ ELECTROCOMPANIET EC LIVING RENA S-1      13 990,- Kč

Norská značka Electrocompaniet nedávno rozšířila svůj bezdrátový modulární systém EC Living o další, dlouho očekávané komponenty, z nichž širší využití nabízí nejdostupnější síťový přehrávač Rena S-1.

Prvními vlaštovkami z řady EC Living byly nadlouho aktivní reprosoustava se streamerem Tana SL-1 a aktivní reprosoustava Tana L-1 (obě S&V 7/16), jež dohromady tvoří stylový stereo systém. Větší flexibilitou se může pochlubit Rena S-1, která spolupracuje nejenom s dalšími komponenty z řady, ale zpřístupňuje digitální distribuci hudby i majitelům audio sestav bez podpory síťových funkcí. Základní platforma vychází z firemního highendového streameru EMP-2, s nímž síťové komponenty EC Living sdílejí i totožnou ovládací aplikaci EC Remote, která je dostupná ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Kompaktní komponent se vyrábí ve třech provedeních obvodových pásků z broušeného hliníku, anodizovaného do přírodní barvy kovu, červených tónů mědi nebo černé.

Bez aplikace to nejde

Tělo nízkého, ale robustního komponentu s elegantně zaoblenými bočními hranami tvoří dvě ze tří vrstev hliníkové „podezdívky“ zmiňovaných soustav Tana, s nimiž má ostatně společný také půdorys. Na horní desce z černého plastu uprostřednajdeme jediné ovládací prvky: tři dotykové senzory s bíle podsvícenými grafickými ikonkami, které slouží k regulaci hlasitosti i zapnutí přístroje, resp. Jeho uvedení do pohotovostního režimu Standby. Trojice LED diod (zelená, žlutá a oranžová) úplně vpravo indikuje pouze různé provozní stavy, takže pro nastavení i ovládání je třeba do chytrého telefonu nebo tabletu instalovat výše zmíněnou aplikaci, u níž lze nastavit jedenáct různých jazyků včetně tří slovanských, z nichž překvapí ukrajinština (dvě ze tří podporovaných síťových služeb nejsou ve velké východoevropské zemi lokalizované), čeština v nabídce chybí. D/A převodník osazený blíže nespecifikovaným obvodem na vstupu podporuje signály PCM ve všech rozšířených formátech PCM včetně FLAC a WAV do 192 kHz/24 bitů i streamy DSD až do 5,8 MHz.

Přípojky nezmoknou

Pod „stříškou“, která před zraky estétů kryje těla konektorů, najdeme zadní panel s přípojkami, zapuštěný o 30 mm. Kromě zdířky pro šňůru externího síťového adaptéru a dvou výstupů (digitálního optického a linkového pro stereofonní 3,5mm jack, byť pár konektorových zdířek cinch by byl praktičtější) zde najdeme čtyři vstupy: ethernetový LAN pro stabilnější připojení k routeru po kabelu, dva digitální (koaxiální, optický) a port USB-A pro přehrávání hudby z paměťových flashek a externích pevných disků. Tady však musíme zmínit anomálii, na kterou návod neupozorňuje. Obsah paměťového média je třeba v režimu Settings pod záložkou Library nejprve načíst volbou Update Library. Široká konektivita zahrnuje i rozhraní wifi a podporu protokolu AirPlay, která potěší majitele strojků Apple. Rena S-1 ovšem díky integrovanému modulu vysílače (Summit SWM908SD) umí předávat nekomprimovaný signál bezdrátově dvěma aktivním soustavám Tana L-1, případně i subwooferu Sira L-1 (se vzorkovacím kmitočtem 96 kHz a bitovou hloubkou 24 bitů, signály s vyšším rozlišením pro transport převzorkovává dvaatřicetibitový digitální signálový procesor). Zmínit musíme ještě tlačítko Reset, přístupné ze strany základny, jehož stiskem komponent uvedeme do továrního nastavení. První inicializace zabere delší čas, ale jinak systém reaguje pružně a aktuální verze firmwaru (1.1.0) je proti první verzi stabilnější. Pro komponent s certifikcí DLNA 1.5 může být zdrojem signálu pevné disky počítačů i datových úložišť (NAS) v síti a dále se nabízí poslech internetových rádií i přímá podpora účtů síťových služeb Spotify a (zvukově nepoměrně sofistikovanější) Tidal, abychom jmenovali u nás zatím lokalizované. Rena S-1 nabízí přirozený, kmitočtově vyvážený zvuk, prokreslený do jemných detailů, jehož charakter vychází z firemních highendových komponentů, i když limitu samozřejmě představuje kategorie přístroje. Mezi síťovými přehrávači za srovnatelnou cenu je však aktuálně referenční a ostudu určitě neudělá ani reprodukované hudbě ve stolních „věžích“.
Pavel Víšek

HODNOCENÍ

PRO: kompaktní rozměry; filigránské zpracování; podporuje Tidal
PROTI: linkový výstup vyvedený na 3,5mm jack

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

  • Podporuje formáty: AAC+, ALAC, APE, DSD, DTS, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV/WAVE, WMA
  • Kmitočtový rozsah: neuvádí
  • Vstupy: 2x digitální (koaxiální, optický), USB-A, LAN
  • Výstupy: linkový,digitální koaxiální
  • Bezdrátová rozhraní: wifi, připojení reprosoustav EC Living
  • Příkon: neuvádí
  • Rozměry (š x v x h): 17,7 x 4 x 17,7 cm
  • Hmotnost:  1,6 kg (beze zdroje napětí)

Recenze je z 22.06.2017

Streamer Electrocompaniet RENA S-1 je  k dispozici skladem u dodavatele a je možné zajistit poslech u nás ve studiu !

https://www.audioklub.cz/electrocompaniet-rena-s-1/

 

https://electrocompaniet.com/pages/ec-living-landing