Články a Novinky

Bluesound představuje nový Node a Powernode

Bluesound představuje nové verze velmi úspěšných modelů Node a Powernode, v pořadí již třetí generaci. Hlavní změny se odehrávají uvnitř přehrávačů.

NODE


prémiový dac design

PRÉMIOVÝ DAC DESIGN

Zcela nová konstrukce DA převodníku se zapojením s diferenciálním výstupem znamená, že náš nový streamer audiofilní třídy nyní zní ještě lépe. Nový NODE zvyšuje poměr signál/šum na -113dB a úroveň zkreslení na pouhých 0.002%, což je citelné zlepšení oproti předchozímu modelu. V tomto smyslu může být NODE nejdostupnějším high-end audio komponentem na planetě.



skutečný hifi streamer

SKUTEČNÝ HIFI STREAMER

Nový NODE zůstává věrný svým hi-res audio základům, ale zároveň nabízí neuvěřitelnou všestrannost pro libovolnou hifi sestavu. Kromě vestavěného výkonného DAC převodníku nyní NODE podporuje také USB Audio 2.0 výstup na konektoru typu A. Přes USB výstup je možné posílat digitální zvuk s rozlišením až 24bit/192kHz do externího DAC dle vaší volby. Samozřejmě získáte i BluOS – špičkový hi-res multiroom systém, který spojuje NODE s veškerou hudbou, která kdy byla natočena. Nekonečný potenciál pro vaši hifi sestavu.



vstupy a výstupy

VSTUPY A VÝSTUPY

Díky široké nabídce digitálních a analogových výstupů lze NODE v rámci hifi streamování přirovnat k švýcarskému nožíku. Nový NODE má nyní na zadním panelu také HDMI eARC vstup pro flexibilní instalaci nebo připravenost na budoucí potřeby uživatele. NODE je navržený tak, aby poskytoval stejný komfort v dvoukanálovém TV systému stejně jako v poslechové místnosti audiofila a poskytoval hi-res zážitek bez ohledu na to, kde je používán.



intuitivní dotykové ovládání

INTUITIVNÍ DOTYKOVÉ OVLÁDÁNÍ

Elegantní celoskleněné rozhraní s kapacitními dotekovými LED ovladači zdobí horní stranu NODE. Jejich pomocí můžete snadno dotekem ovládat přehrávání, pauzu, hlasitost a nově také předvolby. NODE má zabudovaný také senzor přiblížení, který zaručuje, že LED na dotykovém panelu nevyzařují nechtěné světlo, když nejsou používány a rozsvítí se jen když k nim přiblížíte ruku.



připravený na budoucnost

PŘIPRAVENÝ NA BUDOUCNOST

Čtyřjádrový procesor další generace Bluesound se pyšní silou a rychlostí, která je potřebná pro nejnovější a nejlepší zpracování zvuku a má dost rezervy ve výkonu pro cokoli, co může budoucnost technologií přinést. V tomto smyslu je NODE přespecifikovaný, takže může být součástí vaší poslechové místnosti dlouhé roky nebo dekády.



saténový povrch

SATÉNOVÝ POVRCH

Přehrávače Bluesound jsou navrženy tak, aby zapadly do každodenního života. Nový NODE není v tomto odlišný. Matné saténové tělo v bílém nebo černém provedení zapadne bezvadně do každého interiéru. Povrch se snadno čistí od nežádoucího prachu a nečistot a vypadá skvěle vedle vašich milovaných audio komponentů. Ale nakonec, nejvíce z nového NODE budou stejně profitovat vaše uši.

 

Powernode


vyšší výkon

VYŠŠÍ VÝKON

Oblíbená platforma koncových zesilovačů Bluesound nyní pumpuje do každého kanálu 80W autentického HybridDigital™ výkonu. Jde o hifi zvuk se stejnou charakteristikou, ale je ho více! Perfektně rozhýbá vámi vybrané reprosoustavy i s delšími kabely a pomůže z vaší sestavy dostat maximum.



multiroom, multifunkční

MULTIROOM, MULTIFUNKČNÍ

Nový POWERNODE poskytuje neuvěřitelnou flexibilitu pro jakoukoli hifi sestavu. Začíná u BluOS, špičkového multiroom hudebního systému s vysokým rozlišením, který POWERNODE spojí s veškerou doposud nahranou hudbou a umožní vám streamovat hudbu po celém bytě nebo domě.. Pokračuje sadou HDMI eARC, optických a analogových vstupů a možností sestavení domácího kina s prostorovým zvukem Dolby. Možnosti POWERNODE jsou skutečně široké.



prémiový dac design

PRÉMIOVÝ DAC DESIGN

Zcela nová konstrukce DA převodníku se zapojením s diferenciálním výstupem znamená, že náš nový streamovací zesilovač audiofilní třídy nyní zní ještě lépe. Nový POWERNODE zvyšuje poměr signál/šum na -100dB a úroveň zkreslení na pouhých 0.008%, což je citelné zlepšení oproti předchozímu modelu. Jinými slovy, prvotřídní komponent je nyní ještě lepší.



intuitivní dotykové ovládání

INTUITIVNÍ DOTYKOVÉ OVLÁDÁNÍ

Elegantní celoskleněné rozhraní s kapacitními dotekovými LED ovladači zdobí horní stranu POWERNODE. Jejich pomocí můžete snadno dotekem ovládat přehrávání, pauzu, hlasitost a nově také předvolby. POWERNODE má zabudovaný také senzor přiblížení, který zaručuje že LED na dotykovém panelu nevyzařují nechtěné světlo, když nejsou používány a rozsvítí se jen, když k nim přiblížíte ruku.

připravený na budoucnost

PŘIPRAVENÝ NA BUDOUCNOST

Čtyřjádrový procesor další generace Bluesound se pyšní silou a rychlostí, která je potřebná pro nejnovější a nejlepší zpracování zvuku a má dost rezervy ve výkonu pro cokoli, co může budoucnost technologií přinést. V tomto smyslu je POWERNODE přespecifikovaný, takže může být součástí vaší poslechové místnosti dlouhé roky nebo dekády.



saténový povrch

SATÉNOVÝ POVRCH

Přehrávače Bluesound jsou navrženy tak, aby zapadly do každodenního života. Nový POWERNODE není v tomto odlišný. Matné saténové tělo v bílém nebo černém provedení zapadne bezvadně do každého interiéru. Povrch se snadno čistí od nežádoucího prachu a nečistot a vypadá skvěle vedle vašich oblíbených reprosoustav nebo vedle TV, které dodává hifi zvuk. Ale nakonec, nejvíce z nového POWERNODE budou stejně profitovat vaše uši.

 

Nabídka ZDE

Streamer a D/A převodník s regulací hlastosti Meitner MA3

12.01.2021

Malý, ale šikovný!

Kanadský výrobce high-endových CD/SACD přehrávačů, D/A převodníků, síťového přehrávače, ale i předzesilovače a ultimátních výkonových monobloků, který svůj audiofilský program odvodil od zařízení, vyvinutých pro svou profesionální, studiovou divizi, firma EMM Labs, je většině audiofilů dobře znám. Od doby, kdy začínal s jedním integrovaným a jedním děleným CD/SACD přehrávačem, které vzhledově připomínaly spíše strohou studiovou techniku, již uplynula řádka let a dnes, k poměrně širokému portfoliu nekompromisních přístrojů pro nejnáročnější audiofily (kvalitě odpovídá i cena) přibylo i několik komponentů pro méně movité nadšence dokonalého poslechu digitálně uloženého zvuku.

Tato ekonomická série výrobků duchovního otce technologie SACD a DSD záznamu, Eda Meitnera, jejímž cílem je zpřístupnit špičkový zvuk více lidem, nese jeho jméno - Meitner a čítala donedávna pouze dva zástupce, D/A převodník MA-1 V2 a CD přehrávač MA-2.

Nově byla rozšířena o integrovaný D/A převodník a digitální předzesilovač s funkcí streamování, s označením Meitner MA3.

Streamer a převodník MA3 kombinuje osvědčené unikátní, špičkové technologie Eda Meitnera z mnohem dražších D/A převodníků DA2 V2 a DV2 se síťovými funkcemi pro streamování zvuku, použitými v populárním a uživatelsky vstřícném síťovém přehrávači NS1. Díky vlastní technologii bezeztrátové regulace zvuku VControl tak tvoří jeden elegantní přístroj, který můžete jednoduše připojit ke koncovému zesilovači a reprosoustavám a poslouchat.

V dnešní době streamování hudebního obsahu nebo poslechu muziky z archivu nahrávek, uložených na HD či síťovém serveru bude tento univerzální přehrávač s dokonalou regulací hlasitosti pro mnohého audiofila ideálním zdrojem signálu, který se mu, za velmi rozumnou cenu, odmění špičkovou kvalitou reprodukce, srovnatelnou s mnohonásobně dražšími sestavami komponentů.

Přehrávač MA3 využívá firemní, plně diskrétní, jednobitový převodník MDAC2 ™, který převádí digitální signál na analogový v rozlišení 16 x DSD, ve spolupráci s vlastní technologií signálového procesoru MDAT2 ™, který provádí detekci přechodových jevů v reálném čase a navíc veškerý příchozí audio signál převzorkovává.

Technologie regulace hlasitosti - VControl™ zachovává vstupní signál bez použití opakované kvantizace, díky čemuž je zaručena absolutní transparentnost reprodukované hudby, při jakémkoli nastavení hlasitosti a široký rozsah útlumu, bez ztráty rozlišení zvuku.

USB rozhraní obsahuje vlastní, patentovanou hardwarovou galvanickou izolaci, která dokonale chrání přístroj před přenosem jakéhokoliv rušení z připojených zařízení. Vysokorychlostní, asynchronní technologie, odstraňující jitter - MFAST ™ pracuje v tandemu s vestavěnými hodinami (MCLK2 ™) a zajišťuje zpracování signálu bez vzniku jitteru, u všech digitálních zdrojů.

Vestavěný síťový přehrávač umožňuje připojení ke streamovacím službám s vysokým rozlišením, jako je TIDAL, QOBUZ a samozřejmě nabízí i podporu populárních streamovacích služeb, jako je SPOTIFY, DEEZER, vTUNER atd. Podporuje protokol UPnP/DLNA, což umožňuje přehrávání souborů, uložených na síti a NAS, funkce ROON READY a ROON ENDPOINT a také přímé přehrávání audio souborů přes USB.

Tak jako všechny výrobky společnosti EMM Labs byl tento elegantní a velmi univerzální přístroj nejen navržen, ale i vyroben v Kanadě.

Klíčové vlastnosti:

  • Podpora rozlišení až 24 bit/192 kHz a DSD na všech vstupech - USB Audio, AES TOSLINK, COAX a síťovém LAN (konektor RJ45)
  • 2 x DSD (přes DoP), DXD (352/384 kHz) prostřednictvím USB Audio
  • Úplné dekódování souborů MQA, prostřednictvím vstupu USB Audio a sítě
  • Proprietární, diskrétní duální diferenciální D/A převodníky (MDAC2™) a Meitnerova technologie konverze signálu - Digital Audio Translator signal processing (MDAT2™)
  • MFAST™ okamžité zpracování signálu, bez jitteru
  • Proprietární asynchronní systém časování (MCLK™)
  • VControl™ ovládání hlasitosti s vysokým rozlišením
  • Galvanicky izolované USB audio rozhraní
  • Síťové streamování s funkcemi UPNP/DLNA a ROON READY/ROON ENDPOINT
  • Podpora streamovacích audio služeb s vysokým rozlišením, Tidal a Qobuz, včetně populárních Spotify, Deezer, vTuner a mnoha dalších
  • Přehrávání zvukových souborů AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, WAV a WMA
  • USB servisní port, pro budoucí upgrady softwaru
  • IR dálkové ovládání a sériový port, pro dálkové ovládání prostřednictvím kabelu
  • Aplikace mConnect, pro ovládání pomocí přístrojů se systémem Android a IOS
  • Nově navržené, pevné a elegantní, celokovové šasi
  • Spínaný, univerzální napájecí zdroj s PFC regulátorem: 90 V – 260 V, 50/60 Hz
  • Spotřeba: max. 50 W
  • Stereofonní analogové výstupy: symetrický (XLR) a nesymetrický (RCA)
  • Výstupní napětí: XLR výstupy: 7.0 V (+ 19.1 dBu), RCA výstupy: 3.5 V (+13.1 dBu)
  • Výstupní impedance: 300 ohmů - symetrický (XLR), 150 ohmů - nesymetrický (RCA)
  • Rozměry Š x H x V: 435 x 400 x 92 mm
  • Hmotnost: 7,43 kg (čistá hmotnost s dálkovým ovladačem)

Tento velmi zajímavý přístroj je již k dispozici skladem u nás ve studiu a připravený k poslechu !

https://www.audioklub.cz/meitner-ma3/

 

https://www.emmlabs.com/ma3.php

Nové systémy vše v jednom Cambridge Audio Evo

09.04.2021

Vývoj nezastavíš

Ve tři hodiny odpoledne, 7. dubna letošního roku, představil přední britský výrobce Hi-Fi techniky, firma Cambridge Audio, první dva komponenty své nové řady Evo, all-in-one systémy Evo 150 a Evo 75.
Cambridge Audio má s konstrukcí rozměrově méně náročných přístrojů (ve srovnání s běžným Hi-Fi standardem) bohaté zkušenosti.

Řada Evo je výsledkem neustálé snahy konstruktérů firmy přinášet milovníkům hudby nadčasové, elegantní a snadno ovladatelné výrobky, s důrazem na vysokou užitnou hodnotu a zvukový perfekcionismus. Populární slogan značky “Great British Sound“, který vyjadřuje odhodlání a cíl inženýrů ve vývojovém středisku v Londýně, aby jimi konstruované přístroje k reprodukované hudbě nic nepřidávaly, ale ani ji o nic neochuzovaly, byl samozřejmě základní ideou i při navrhování nejnovějšího síťového komba Evo.

Přístroje Evo 150 a 75 nejsou jen výborně hrající, výkonné přehrávače typu „vše v jednom“, ale také krásné solitéry, vzhledově inspirované legendárním, prvním integrovaným zesilovačem společnosti, modelem P40, který debutoval v roce 1968.

All-in-one systém Evo 150 s výkonem 150 W do osmi ohmů a Evo 75 se 75 W (8 Ω) na kanál, kombinují špičkový poslechový zážitek s novými technologiemi a univerzální konektivitou. Oba modely používají vynikající výkonové stupně Hypex NCore, třídy D, které zaručují vysokou účinnost zesílení a navíc dovolily zabudování elektroniky do kompaktních přístrojových skříní. Na posluchače také zapůsobí čistotou reprodukce a dokonalým rozlišením.

U digitálně analogových převodníků vsadilo Cambridge Audio na procesory ESS Sabre s typovým označením ES9018K2M v přehrávači Evo 150 a ES9016K2M u modelu Evo 75. Oba zvládají maximální rozlišení 32 bit/384 kHz.

Pokud jde o možnosti připojení, nabízí přístroje širokou škálu konektorů, od optického vstupu a koaxiálního S/PDIF, přes televizní ARC (Audio Return Channel) a analogový RCA vstup (cinch). Z nabídky výstupů je k dispozici 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, výstup z předzesilovače (Pre-Out) a pro subwoofer (Sub-Out) a jeden či dva páry reproduktorových terminálů (dle modelu přehrávače). Bluetooth s kodekem aptX HD umožňuje rychlé připojení k zařízení, vybavenému touto technologií. Model Evo 150 má navíc předzesilovač pro gramofonové přenosky s pohyblivým magnetem (MM) a vstupní XLR konektory pro symetrické připojení signálu. Aby bylo zajištěno, že streamované hudební soubory dorazí nekomprimované a tedy v nejlepší kvalitě, přikládá Cambridge Audio velký význam možnostem stabilního pevného připojení. Oba přehrávače proto podporují ethernetové připojení a WLAN s oběma frekvencemi.

Modul síťového přehrávače v systémech Evo nabízí nejmodernější streamování hudby bez jakýchkoliv kompromisů. All-in-one přehrávače jsou samozřejmě certifikovány jako Roon Ready a podporují, pro streamování v nejlepší kvalitě, hi-res služby jako TIDAL, včetně MQA a TIDAL Connect.

Vlastní platforma StreamMagic, společnosti Cambridge Audio, slouží jako řídící centrum, které umožňuje pohodlně ovládat celý svět digitální hudební zábavy prostřednictvím přehledné aplikace. Kromě Spotify a Tidal Connect využívají oba přehrávače také Google Chromecast a Airplay 2. Aplikace StreamMagic se rovněž stará o aktualizace softwaru a tím i doplnění schopností přehrávače o nové funkce, takže přináší jistotu, že se systém Evo bude vyvíjet a bude neustále na špici technologie streamování.

Historie společnosti Cambridge Audio začala v roce 1968 ikonickým integrovaným zesilovačem P40. Přístroje Evo vzdávají hold průkopnické práci vývojářů tohoto modelu. Černě eloxovanou hliníkovou skříň doplňují vyměnitelné boční panely, které dodávají all-in-one systémům nezaměnitelný, nadčasový vzhled, takže se stanou na mnoho let ozdobou domova, ať už si zákazník vybere ořechové dřevo, inspirované zesilovačem P40 nebo moderní černé bočnice z materiálu Richlite (vysoce odolný kompozit, vyráběný především z recyklovaného papíru, používaný v leteckém a lodním průmyslu, ale využívaný rovněž architekty či při výrobě špičkových hudebních nástrojů, jako náhrada ebenového dřeva). Tyto zvukově mimořádně kvalitní a dílensky precizně zpracované Hi-Fi přístroje mají šířku pouhých 305 mm, což velmi usnadňuje jejich umístění. Všestranně podařený vzhled doplňuje na čelní straně umístěný obrovský displej s brilantní barevností a úhlopříčkou 6,8 palců(17 cm).

Stačí jen připojit reprosoustavy a užívat si pohodlí snadného ovládání, přístup k téměř neomezenému množství nahrávek a jejich dokonalou reprodukci.

Pro majitele rozsáhlejších sbírek kompaktních disků připravuje Cambridge Audio transport Evo CD, který přijde na trh letos, pravděpodobně koncem roku. CD transport bude dokonalým partnerem pro obě síťová komba a bude mít odpovídající design. Se spolehlivým servem S3 poskytne převodníkům vždy všechny informace, na kompaktních discích uložené, kompletní, bezchybné a ve špičkové kvalitě.

S určitým časovým odstupem bude následovat pár regálových reprosoustav Evo S, který doplní ostatní komponenty na ucelený audio řetězec, systém Evo. Elegantní regálové reprosoustavy byly speciálně navrženy tak, aby dokonale harmonizovaly s ostatními komponenty řady Evo, jak z hlediska zvuku, tak estetiky.

Oba zmiňované systémy jsou již k dispozici skladem u nás ve studiu a připravené k poslechu !

https://www.audioklub.cz/cambridge-audio-evo-150/

https://www.audioklub.cz/cambridge-audio-evo-75/

 

https://www.cambridgeaudio.com/eur/en/products/evo

 

Jarní novinky z Norska - Electrocompaniet TANA L2 / SL2

19.duben, 2021


Bezdrátový reproduktor TANA L2 (bez streameru - jinak technicky i vizuálně shodný s modelem TANA SL2)

Bezdrátový reproduktor s integrovaným streamerem Electrocompaniet TANA SL2

 

Norská firma Electrocompaniet, která již za 2 roky dosáhne svého prvního půlstoletí existence, nadále vykazuje rovnováhu mezi purismem a obchodním smyslem pro zajímavé produkty ve světě High-Endu. A to s produkty tak atraktivními, jako je nový aktivní reproduktor s vestavěným streamerem Tana SL2, integrovaným do nádherné řady EC Living od Electrocompaniet a aktualizovanou verzí oceňované Tana SL-1. Jak název napovídá, cílem řady EC Living je přinést modernímu životnímu stylu - kde je zásadní design, nové technologie a také velmi dobrý poměr kvalita / cena - zkušenosti a vášeň skandinávské firmy pro dobře provedené věci. To znamená svobodu ovládání a modularitu, stejně jako připojení k internetu, okamžitý přístup k nejpopulárnějším online hudebním službám a vynikající muzikálnost, to vše doplněné avantgardní estetikou, která je umocněna přítomností vysoce kvalitních materiálů.

Prvním vrcholem nového modelu Tana SL2 je, že jeho kabinet je stále stabilnější než u předchůdce, reproduktory jsou namontovány na jeho horní části a základna i zadní panel jsou vyrobeny z hliníku. Skutečné inovace nového modelu Electrocompaniet, byť založené na původním Tana SL-1, však spočívají na novém šasi a také na novém softwaru, který umožňuje rozšířit jak funkčnost, tak celkovou kvalitu. Kromě toho je SL2 vybaven modulem zesilovače nově ve třídě AB, který poskytuje nepřetržitý výkon 150 wattů. Zpracování signálu je prováděno „čipem“ DSP s 32bitovým systémem, který umožňuje jak extrémně přesné ovládání reproduktorů, tak optimalizaci různých nastavení zvuku provedených uživatelem. Pokud jde o akustickou konfiguraci, nový Electrocompaniet má obousměrný systém, který je doplněn pasivním zářičem pro rozšíření basové odezvy. Jako zařízení pro streamování začíná SL2 s modulem Wi-Fi vyhovujícím standardu IEEE 802.11ac s MIMO, ačkoli jej lze také integrovat do sítě sítí přes rozhraní Gigabit Ethernet s konektorem RJ45.

V tomto smyslu SL2 zpočátku funguje jako DLNA renderer a zároveň můžete pohodlně přistupovat k online hudebním službám jako Spotify Connect, TIDAL, TIDAL Connect a Qobuz a také k internetovému rádiu. Kromě toho Electrocompaniet podporuje nejen Google Chromecast a Apple AirPlay, ale také Apple AirPlay 2, včetně homologace Roon Ready. Pokud jde o formáty digitálních souborů, SL2 je kompatibilní s MP3, AAC, OggV Vorbis, WMA, WAV, ALAC a FLAC, zatímco z hlediska rozlišení zvládne signály PCM až 24 bit / 192 kHz a DSD až DSD128. A pokud jde o konektivitu, nový Electrompaniet je kompatibilní s Bluetooth, obsahuje digitální koaxiální a optický vstup, stejně jako USB port, který vám umožní používat velkokapacitní paměťové jednotky, jako by to byl zdroj zvuku. Tana SL2 lze bezdrátově rozšířit na stereofonní konfiguraci - nebo monofonní ve dvou místnostech - přidáním odpovídajícího „podřízeného“ bezdrátového aktivního reproduktoru Tana L2, který je vizuálně identický s Tana SL2, se kterým také sdílí všechny jeho detaily kromě funkčnosti streamování. Ceny a dostupnost pro náš trh prozatím neznáme. Inu ale máme se nač těšit!

 

https://electrocompaniet.com/products/tana-l2-add-on-speaker

 

https://electrocompaniet.com/products/tana-sl-2-speaker-streamer

Co je ROON?

Co je Roon? Vysvětlení není tak jednoduché, o čemž svědčí i skutečnost, že společnost Roon Labs má za tímto účelem zřízen svůj vlastní specializovaný web Roon Knowledge. Nejkratší způsob, jak popsat Roon, je ten, že jde o hudební platformu pro streamování do více zařízení (i různých výrobců) a více místností.

Roon umí spravovat vaši hudební knihovnu, čistit vaše hudební soubory a směrovat tok hudby do jednotlivých komponentů vašich hifi sestav. Roon si klade za cíl nabídnout skvělou organizovanost hudebních souborů, snadnou obsluhu a vysoce kvalitní zvuk. Rozhraní je navrženo tak, aby nabídlo více než podobné produkty a slibuje „bitově dokonalé přehrávání ztrátových a bezeztrátových formátů, včetně zvukového obsahu s vysokým rozlišením (PCM a DSD)“.

Co tedy vlastně Roon umí?

Roon je software pro připojení, streamování a správu hudby. Je to vlastně mozek, který říká vaší hudbě, co dělat a kde to dělat – takový policista, který řídí provoz. Roon není hudební streamovací služba v pravém smyslu slova. Nenabízí vám přístup k žádné hudební službě, ke které ještě nejste přihlášeni. Místo toho přebírá kontrolu nad internetovým rádiem, službami pro streamování hudby a vašimi hudebními soubory, uloženými na NAS nebo v PC. Ty pak odešle do příslušných koncových audio zařízení. To můžete zařídit pomocí aplikací pro PC a smartphone nebo tablet. Roon propojuje různorodá zařízení vašeho poslechového ekosystému. K tomu využívá struktura Roon několik klíčových částí – jádro (Roon core), ovládací aplikace a zvukové výstupy. Podívejme se na ně jednotlivě.

Každý hifi sestava běžící pod Roon vyžaduje Roon core. Přeneseně je to dirigent vašeho Roon systému pro streamování hudby. Jádro Roon musí přirozeně běžet na něčem s důstojným výpočetním výkonem a ve většině sestav to bude pravděpodobně počítač Mac nebo Windows PC. Může to být také jednotka NAS nebo vyhrazený hudební server (například ROON Nucleus ), který je již předinstalován nebo má Roon instalovatelný pomocí serverového softwaru Roon Core.

Roon core

Ať už je tedy Roon Core instalován kdekoliv, vždy bude spravovat hudbu ze všech vašich digitálních zdrojů: Tidal, Qobuz, jednotky NAS, HDD, USB, iTunes nebo internetových rádií. Vytváří vzájemně propojenou digitální knihovnu s čistými, kompletními, vylepšenými a aktuálními metadaty, která je pak vtělena do jediného, uspořádaného rozhraní s veškerým bohatým obsahem, který Roon dokáže shromáždit. Tyto doplňky zahrnují fotografie, historii nebo životopisy, recenze, texty a data koncertů a vytvářejí spojení mezi umělci, skladateli, performery, dirigenty a producenty. Cílem je vytvořit pro vaši hudbu pocit z prohlížení časopisu.

Roon

Kromě organizace vaší hudební sbírky je Roon Core také zodpovědný za samotné přehrávání hudby a jeho cílem je dostat z vašich audio maximální kvalitu. Provádí veškerou konverzi přehrávaného zvuku a řídí úroveň hlasitosti na výstupu. Má na starosti vaši frontu pro přehrávání, vaše výstupní zařízení a také kontrolu nad jednotlivými zónami v případě multi-room řešení. Rovněž zpracovává všechny aktualizace softwaru. Obstarání všech těchto výpočetních procesů na jednom vzdáleném místě znamená, že citlivé zvukové obvody vašeho hi-fi zařízení mohou být „odstřiženy“ od hlučných čipů a komponent, které by jinak mohly negativně ovlivnit kvalitu přehrávání hudby.

Jak to tedy funguje v praxi? Řekněme, že vlastníte NAS úložiště s hudbou a současně si platíte streamovací služby Tidal a Spotify. Jednoduše necháte ovládací aplikaci vyhledat umělce či skladby, na které máte právě chuť a Roon proskenuje tyto tři zdroje hudby. Poté je seřadí podle dostupné kvality od nejlepšího k nejhoršímu a tento seznam vám nabídne k přehrání. Pak je už jen na vás, pro kterou nahrávku se rozhodnete. Během poslechu si můžete číst informace o přehrávaném interpretovi či skladbě nebo prohlížet booklet alba.

Při komplexnějších audio instalacích jako je multi-room řešení, umí Roon v rámci jedné aplikace sdružit produkty různých výrobců a přehrávat stejnou hudbu do každého z nich, a to s perfektní synchronizací. Případně vám může v každé z místností hrát hudba rozdílná. Totéž vám nabídne vesměs každý výrobce síťových produktů, ovšem pouze v rámci svého ekosystému, což může být značně limitující, nejen co se kvality zvuku týká.

Malou vadou na kráse může být snad jen pořizovací cena, která u roční licence Roon činí 119$, u doživotní licence však už citelných 699$.

Zařízení kompatibilní s ROON najdete ZDE

Webové stránky ROON ZDE

ROON 1.8 je plný novinek

Nová verze hudební platformy ROON vychází už příští týden a bude to fakt velký update! Můžete se těšit na výrazně přepracovaný design, nové funkce i lepší funkčnost.

Nový design vás vezme do galerie

Po delší době se dočkáme větší designové změny napříč platformami. Vzhled programu bude nyní čistší a bez jakýchkoli rušivých prvků. Má být také vzdušnější, takže bude připomínat spíše procházku galerií umění než práci s hudebním programem. Protože hudba může být krásná nejen na poslech, ale i na pohled, jak říkají tvůrci aplikace ROON...

Vyhledávání podle nových parametrů

Vyhledávání v obsáhlých knihovnách hudby bylo vždy silnou stránkou ROONu, ale nově bude tento nástroj ještě výkonnější. K dispozici bude mnoho nových parametrů, podle nichž bude možné hudbu vyhledávat, třídit filtrovat... prostě si s ní budete moci hrát, i když právě neposloucháte. Pro hudební maniaky hotový ráj.

Nový přístup k nahrávkám klasické hudby

Desky s klasickou hudbou tvořily vždy tak trochu vlastní svět, a proto i přístup ROONu k nim musí být specifický. Ve zcela novém vizuálu dohledá ROON souvislosti mezi skladateli, dirigenty, muzikanty i samotnými nahrávkami a vy tak získáte ještě větší přehled o souvislostech, které by jinak proklouzly mezi notami.

Co jsem poslouchal v poslední době

Kromě dalších novinek a drobných vylepšení se můžete těšit také na nový přehled toho, co jste poslouchali v poslední době. Detailní informace o historii poslechu najdete na zcela nové domovské stránce ROONu a kromě vás si na těchto datech pochutná také umělá inteligence ROON - Valence, která na jejich základě ještě vylepší doporučení nové hudby pro váš další poslech.

Zařízení kompatibilní s ROON najdete ZDE

Webové stránky ROON ZDE

 

Novinky TIDAL

Výrazné rozšíření HiRes nabídky ve formátu MQA

Podle nedávné tiskové zprávy přibylo v Masters knihovnách služby TIDAL několik milionů (!) nových skladeb v HiRes formátu MQA a to díky nové smlouvě s vydavatelem Warner Music Group. Mezi nejznámější jména dostupná nově v MQA bude patřit třeba Madonna. Zároveň bylo ohlášeno, že díky tomu TIDAL nabídne aktuálně největší MQA knihovnu hudby na světě (s výjimkou Číny).

Pro přehrávání formátu MQA je vyžadováno zařízení, které umí tento formát “rozbalit”. Softwarové řešení MQA Core zvládne rozbalení stupně 1, tedy maximálně 96 kHz (nabízí TIDAL, ROON, některé HiRes přehrávače). Zařízení podporující MQA renderování mohou dosáhnout na rozbalení stupně 2 až 3, zatímco plnou kvalitu MQA vytěží z formátu pouze hardwarové dekodéry, které najdeme ve stolních převodnících (např. NAD) ale také v některých telefonech (LG).

Zařízení přehrávající TIDAL ZDE

Webové stránky TIDAL ZDE

 

 

Fenomén poslední doby MQA....Jak to tedy je?

Dnes se lehce dotkneme fenoménu poslední doby, se kterým se u zákazníků čím dál častěji setkáváme a tím je MQA, potažmo Tidal MASTERS. Někteří je považují za jakousi hifi mantru, jiní za nafouknutou bublinu. Jak to tedy opravdu je?

Hlavní síla souborů MQA, pokud odhlédneme od vyššího rozlišení, než nabízí standardní nosič CD, tkví v možnosti ho přehrát na různých zařízeních, i na MQA nekompatibilních. Výsledné rozlišení však pochopitelně bude záviset na konkrétním zdroji přehrávání a použitém D/A převodníku.

MQA v rozlišení 24bit/192kHz


Soubor kódovaný ve formátu MQA lze přehrát čtyřmi způsoby: bez dekódování, softwarovým dekódováním, dekódování pomocí hardwaru a kombinací dekódování softwarového a hardwarového.

Například přehráváte-li MQA soubor v rozlišení 24-bit/192kHz prostřednictvím běžného D/A převodníku bez podpory MQA, na výstupu dostanete soubor v rozlišení maximálně 24-bit/48kHz.

Pokud přehráváte soubor 24-bit/192kHz s MQA kódováním, prostřednictvím softwarového dekodéru softwaru MQA, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, a používáte běžný D/A převodník bez podpory MQA, na výstupu získáte soubor v rozlišení 24-bit/96kHz. Softwarový dekodér totiž nenabízí možnost ‚rozbalit‘ původní soubor na rozlišení vyšší než 24-bit/96kHz.

Přehráváte-li soubor 24-bit/192kHz kódovaný v MQA prostřednictvím D/A převodníku s podporou MQA, získáte na výstupu soubor 24-bit/192 kHz. Pokud současně používáte softwarový dekodér, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, můžete sloužit tento softwarový dekodér k provedení prvního „rozbalení“ záznamu.

MQA v rozlišení 24bit/176,4kHz


Dekódování MQA souborů v rozlišení 24-bit/176,4kHz probíhá podle stejného scénáře, jako u rozlišení vyššího. Samozřejmě ale na výstupu obdržíte nižší vzorkovací kmitočty. A to dle použitého způsobu dekódování.

Při použití běžného D/A převodníku na jeho analogovém výstupu dostanete maximální rozlišení 24-bit/44,1kHz – tedy stejný vzorkovací kmitočet jaký má standardní nosič CD.

Pokud přehráváte soubor 24-bit/176,4Hz s MQA kódováním, prostřednictvím softwarového dekodéru softwaru MQA, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, a používáte běžný D/A převodník bez podpory MQA, na výstupu získáte soubor v rozlišení 24-bit/88,2kHz. Softwarový dekodér totiž nenabízí možnost ‚rozbalit‘ původní soubor na rozlišení vyšší než 24-bit/96kHz.

Přehráváte-li soubor 24-bit/176,4kHz kódovaný v MQA prostřednictvím D/A převodníku s podporou MQA, získáte na výstupu soubor 24-bit/176,4 kHz. Pokud současně používáte softwarový dekodér, jako je Tidal HiFi (pouze desktopová a iTunes aplikace), Audirvana nebo Roon, můžete sloužit tento softwarový dekodér k provedení prvního „rozbalení“ záznamu.

Poznámka na konec: pokud je původní soubor MQA v rozlišení 24-bit/48kHz, 24-bit/88,2kHz nebo 24-bit/96kHz, projde softwarovým dekodérem a bude ‚rozbalen‘ do svého původního maximálního rozlišení. To přináší zajímavý fakt, že lidé, kteří vlastní MQA nekompatibilní D/A převodník s jeho proprietárními digitálními filtry a jsou spokojeni s jeho zvukem, nemají potřebu ho vyměnit. Zvláště v případě že streamují přes desktopovou aplikaci obsah MQA ze služby Tidal HiFi. Tam je totiž převážná většina MQA obsahu v rozlišení maximálně 24-bit/96kHz. Je třeba však mít na paměti, že špičkový D/A převodník bez MQA vám vaši hudbu zahraje lépe než MQA kompatibilní převodník za zlomek ceny.

Zařízení přehrávající MQA najde v naší nabídce ZDE