Modulární audio s puncem highendu
SESTAVA ELECTROCOMPANIET EC LIVING Z AKTIVNÍ REPROSOUSTAVY SE STREAMEREM TANA SL-1 A AKTIVNÍ REPROSOUSTAVY TANA L-1 41 990 Kč
Norskou značku Electrocompaniet jsme si dlouho spojovali jen s highendovými komponenty, ale „status quo“ mění bezdrátový modulární AV systém EC Living, jehož základní kameny v audio sestavě tvoří aktivní reprosoustava se streamerem Tana SL-1 a aktivní reprosoustava Tana L-1.
Devět komponentů z řady EC Living (sedm dalších naběhne do sériové výroby do konce letošního roku) umožní skompletovat i domácí kino v konfiguraci 7.2, ale komu postačí „hi-tech“ síťové mono třeba do kuchyně, vystačí si s výše zmíměnou soustavou Tana SL-1 (za 23 990 Kč), která je ve streofonní sestavě pomyslným mozkem. Obě soustavy obvodově vycházejí z firemního integrovaného zesilovače ECI-3, streamer pochází z další položky katalogu – síťového přehrávače EMP-2, což potvrzuje i stejná ovládací aplikace EC Remote, dostupná ve verzích pro Android a iOS. Velkou flexibilitu nabízejí nejen modulární komponenty, ale také jejich design. Černá průzvučná tkanina, kterou jsou soustavy z velké části opásané, půjde brzy nahradit bílou a pásky u základny lze vybírat v leštěné mědi, broušeném hliníku v přírodní i černé barvě a v neposlední řadě v tmavém dřevěném masivu.
Skrytá klasika
Tana SL-1 i Tana L-1 mají tuhé hliníkové kabinety a osazeny jsou tweetery s hedvábnou kalotou (ø 25 mm) a středobasovými měniči (ø 130 mm) s kónickou membránou z tuhé lehké tkaniny z hrubých polypropylenových vláken, vlevo nahoře ústí trubice bassreflexových rezonátorů. Napájení zajišťují pečlivě odrušené spínané zdroje. Každá soustava má pasivní elektrickou výhybku a budí ji zesilovač s diskrétně osazeným koncovým stupněm, který pracuje ve třídě AB a do čtyřohmové zátěže dodává trvale až 150 W, což představuje bohatou výkonovou rezervu (černě eloxovaný žebrovaný chladič z hliníku také zabírá skoro celou zadní stěnu). Společnými znaky jsou dále dvatřicetibitový digitální zvukový procesor, propůjčující kompaktním soustavám velký zvuk, a vzadu také dobře přístupná pojistková pouzdra ve společnosti třípólových zásuvek pro napájecí šňůry. Tana SL-1 signál předává méně vybavené „kolegyni“ Tana L-1 na bezdrátové platformě, jež pracuje se vzorkovacím kmitočtem 96 kHz a rozlišením 24 bitů (streamer samozřejmě podporuje signály PCM v různých formátech PCM až do 192 kHz/24 bitů i streamy DSD až do 5,8 MHz, ale pro bezdrátový transport je převzorkovává směrem dolů). Zásadní odlišností soustavy Tana SL-1 je její konektivita včetně bezdrátového rozhraní wifi: na zadním konektorovém panýlku najdeme port USB-A (žel, pouze pro potřeby servisu) a tři vstupy – linkový pro 3,5mm jack a dva digitální (koaxiální a optický). Zmínit zde musíme ještě zapuštěné tlačítko Reset, které soustavu uvede do továrního nastavení.
Na povel aplikace
Obě soustavy na hraně uprostřed horních desek disponují trojicí bíle podsvícených dotykových senzorů, umožňujících regulaci hlasitosti i jejich zapnutí, resp. uvedení do pohotovostního režimu Standby (úplně napravo našla míto trojice indikačních LED diod, které zelenou, žlutou a oranžovou indikují různé provozní stavy). K ovládání i nastavení stereofonní sestavy je třeba už zmiňované aplikace, která je velice přehledná, ale v různých jazkových lokalizacích chybí čeština. Při první inicializaci, která je trochu zdlouhavější, navíc musíme soustavu Tana SL-1 propojit s routerem po kabelu, ale proti konkurenci je odezva systému svižná. Široká formátová podpora zahrnuje též FLAC a WAV i streamy DSD, když o horních limitech jsme se zmiňovali výše. Tana SL-1 má certifikce DLNA 1.5, takže zdrojem signálu mohou být osobní počítače v síti i datová úložiště (NAS) a samozřejmě se nabízí jak poslech internetových rádií, tak přímá podpora síťových služeb Tidal, Spotify a Qobuz. Sestava Electrocompniet nabízí čistý a kmitočtově vyvážený zvuk, který svým projevem vychází z ideálu firemních stolních komponentů. Výborná je nejen dynamika, ale také prostor nahrávek, a výkonová rezerva stačí i na ozvučení středně velké místnosti. V nastavení lze podle osobního gusta posílit basy, ale jejich defaultní úroveň je podle mého soudu optimální. Většina značkových minisystémů bude norské kompaktní sestavě jen tiše závidět.
Pavel Víšek
HODNOCENÍ
PRO: čistý skandinávský design; modulární koncept; podpora HD audia
PROTI: bez aplikace se ovládání neobejde
VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)
PARAMETRY
ELECTROCOMPANIET TANA SL-1
- Typ: aktivní, 2p., s bassreflexem
- Podporuje formáty: AAC+, ALAC, APE, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA, DSD64, DSD128
- Výstupní výkon: 150 W (4 Ω)
- Kmitočtový rozsah: neuvádí
- Vstupy: linkový, 2x digitální (koaxiální, optický), USB-A, LAN;
- Bezdrátová rozhraní: wifi, propojení s další soustavou 94 kHz/24 bitů
- Rozměry (š x v x h): 17,7 x 24,5 x 17,7 cm
- Hmotnost: 6 kg
ELECTROCOMPANIET TANA L-1
- Typ: aktivní, 2p., s bassreflexem
- Výstupní výkon: 150 W (4 Ω)
- Kmitočtový rozsah: neuvádí
- Bezdrátová rozhraní: propojení s další soustavou 94 kHz/24 bitů
- Rozměry (š x v x h): 17,7 x 24,5 x 17,7 cm
- Hmotnost: 6 kg
Recenze je ze 30.8.2016
Obě zmiňované reprosoustavy jsou k dispozici skladem u dodavatele a je možné zajistit poslech u nás ve studiu !
https://www.audioklub.cz/electrocompaniet-tana-sl-1/
https://www.audioklub.cz/electrocompaniet-tana-l-l1/