Fyne Audio F502SP - u nás k dispozici k poslechu

Akce
19 hodnocení
Značka: Fyne Audio
ZDARMAZDARMA 159 980 Kč –6 %
F502SP front 3Q grille off high gloss black large floorstander
159 980 Kč –6 % 150 000 Kč
Skladem (1 pár)

Sloupové reproduktory

  • Prémiové měniče ze série F700
  • IsoFlare složený měnič zaručuje optimální prostorovou reprodukci
  • BassTrax systém spodního bas reflexu
  • Mimořádně pevný kabinet z MDF a důkladně vystužený
  • Výhybka s laminovanými vodiči a polypropylovými kapacitátory zaručuje minimální ztrátu
  • Cena za pár

Special Production

Představení v podobě nového modelu Special Production je tady. Výrobce tentokrát uchopil motor a pojezdové ústrojí ze skvělého setu F702 a přidal k oblíbenému produktu F502. Nově vznikl tak trochu hybrid, vyrobený z již existujících částí. Není na co čekat, to se musí slyšet.

The Family

Kdo patří do rodiny? Kromě sloupových aparatur také středový modul a speciální projekty. Design společnosti Fyne Audio určený pro speciální výrobu modelů vyvěrá z nejlepších komponent a technik jedinečných  reproduktorů. Velkou zásluhou je neutuchající zájem o vyladění technickým ředitelem, dr. Paulem Millsem  a ruční výroba ve Velké Británii, zastřešená projektem Special Production.

Malé sloupy, velký dojem

Reproduktorový model F502SP čerpá ze zkušeností řidičů, crossoveru a bass-tuning F700 série a transplantuje je do více kompaktního designu modelu F500. Podle oceněného F502 používá SP 200 mm IsoFlare ovladač a 200 mm středo-basový řidič, odvozený z modelu F702. High-tech IsoFlare jednotka je typická tuhým více vláknovým kuželem s FyneFlute, zasahujícím prostor a 25 mm hořčíkovým membránovým kompresním tweeterem. Výsledným efektem je neuvěřitelně rovnoměrná, kmitočtová odezva v plném rozsahu s izotropním zdrojem pro vynikající audio zobrazování. 

Systém portu

Další modifikace proběhla v rámci vývoje a výzkumu portového systému standardního modelu F502, je jím BassTrax. F502SP těží z plné hliníkové sendvičové konstrukce, soklu a z kuželovitého tractrix profilu basového difuzoru, jenž byl zkonstruován pro prémiovou sérii F700. Sokl byl modifikován tak, aby precizně fungoval a vyladil kabinet F502SP, poskytujíce bezkonkurenční pevnost a snadné vyrovnání. Přitom umožňuje difuzoru BassTrax vytvořit skutečný 360° LF wave front pro bezkonkurenční integraci basů v libovolné místnosti. 

Úloha crossoveru

Sloučení technologií vyžadovalo lepší crossover, proto nový model ze speciální edice přináší reproduktor bezkonkurenční hodnoty s vynikajícím výkonem. Nová varianta provedení spolu s jedinečnou výbavou řidiče je jiná, od standardu Fyne Audio se odklání. SP je standardně k dispozici v černé nebo bílé vysoce lesklé úpravě povrchu, luxusní je i lakovaná dýha z ořechu s leskem. Všechny úpravy mají shodně diamantové okruží hliníkových podvozků měničů.

Rozzářený design

Pohonné jednotky jsou navrženy a vyrobeny podle výzkumného protokolu společnosti na popud samotného Dr. Paula Millse. Zachována zůstává harmonická struktura složitých zvuků. IsoFlare společnosti Fyne Audio používá tuhý hliníkový podvozek, který je lehký. Základem je zakázkový multi vláknový kužel s FyneFlute surround, a tuhá hořčíková kupole. V neodymovém výškovém magnetu je odvzdušněná zadní komora, navržená tak, aby poslala nízkofrekvenční rezonanci hluboko pod oblast křížení. O unikátní geometrii vlnovodu tweeteru je známo, že zajistí plošnou frekvenční odezvu, přičemž se vyhýbá vnitřním odrazům. Konečným efektem je pohonná jednotka, poskytující výjimečné stereofonní zobrazování, téměř nezávislé na umístění místnosti, aby poskytla to nejlepší z audia.

Technická dokumentace

Tento 2,5- cestný systém je dovybaven portem a difuzérem BassTrax Tractrix. Doporučen je zesilovač 30 – 200 W. Zajištěn je kontinuální RMS výkon 100 W, špičkový výkon 400 W RMS. Citlivost zvuku při 2,83 V / 1m je 92 dB a nominální impedance činí 8 Ohm. Frekvenční odezva zasahuje 30 - 34 000 Hz. Přechodový kmitočet je na 250 Hz a 1,7 kHz. Kabinet je sestrojen z vysoce husté vláknité desky s rozsáhlým vnitřním vyztužením. Každý sloupek je dán včetně soklu, terminálů a mřížky rozměry 1110 x 338 x 380 mm.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výrobce Fyne Audio
Počet pásem 2,5
Měniče Výškové: 25 mm Ø (magnesium)
Středo-basové: 200 mm Ø (IsoFlare)
Basové: 200 mm Ø (FyneFlute)
Typ reproduktoru Spodní bass reflex
Bi-wire / bi-amp možnost
Frekvenční odezva od (Hz) 30
Frekvenční odezva do (Hz) 34000
Dělící frekvence (Hz) 250 / 1700
Impedance (Ω) 8
Citlivost (dB) 92
Minimální vstupní výkon (W) 30
Nominální vstupní výkon (W) 100
Maximální vstupní výkon (W) 200
Barva Černá / Piano
Šířka (mm) 338
Výška (mm) 1110
Hloubka (mm) 380
Hmotnost (kg) 30,4

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Sloupové reprosoustavy
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 30.4 kg

Nestává se často, že narazíte na nového evropského výrobce reprosoustav takového formátu jako je Fyne Audio. Ano, Fyne Audio není běžná značka. Navzdory tomu, že je zvenčí zcela nová, jádrem je zkušený a sehraný sedmičlenný tým ex-Tannoy zaměstnanců, v jehož čele stojí Dr. Paul Mills, muž odpovědný za vývoj produktů Tannoy více než 30 let.
Dát vývojářskému týmu, vázanému na desítky let vývoje produktu a zděděné kultury značky, z ničeho nic čistý list papíru a volné ruce, je jako uvolnit stavidla přeplněné vodní nádrže. Zkrátka už není potřeba likvidovat nahromaděné zbytky ze skladů nebo používat zastaralé konstrukční prvky, které jsou synonymem značky a zákazníci je stále očekávají. Je to příležitost provětrat myšlení, zúročit letité zkušenosti a tvořit nové věci. A že Skotové nelenili, svědčí pět modelových řad nabídky Fyne Audio.

 Základní řada F300, kde nízká cena může být pro mnohé velmi matoucí, přesto využívá nejlepších technických a akustických zkušenosti této kategorie. Kombinace vícevrstvé papírové membrány středobasového měniče s polyesterovou kalotou výškového měniče najdete ve dvou policových/stojanových nebo dvou podlahových modelech, případně pro rozšíření prostorového zvuku domácího kina ve středovém a dipólovém reproduktoru.

Správně zkonstruovaná ozvučnice je základem každé dobré soustavy. U všech modelů řady 300 jsou použity desky MDF dodatečně zpevněné vnitřními příčkami, dalšího zvýšení tuhosti je dosaženo spojením magnetu basového reproduktoru pomocí tmelu, absorbujícího rezonance. Stabilita skříní je pak zajištěna speciálními podstavci s hroty, které zpevňují basy a zpřesňují zobrazení prostoru.

 Druhá série F500, pokud to bereme od nejnižší řady, přináší jednobodové vyzařování koncentrického měniče IsoFlare ™, který skrývá kromě nejnovějších technologií i obrovské zkušenosti. Patentovaný systém basové složky BassTrax™ Tractrix, se spodním vyzařováním nejnižších kmitočtů rozptýlených do 360°, najdete jak u stojanového modelu s měničem o průměru 150mm, tak i u dvou podlahových reprosoustav s měniči 150mm a 200mm. Kolekci doplňuje středový reproduktor pro ozvučení domácího kina.

U všech modelů této řady můžeme těžit z precizního podání i těch nejjemnějších detailů a přesného zobrazení prostorové lokalizace. Luxusní provedení moderně stylizovaných kabinetů je nabízeno buď v pravé dřevěné dýze černý nebo tmavý dub, celková estetická atraktivita je podržena mírně zaoblenou přední a zadní stěnou soustav, což má pozitivní vliv rovněž na jejich akustické vlastnosti. Za příplatek lze tyto soustavy objednat také v provedení bílý nebo černý klavírní lak.

 První dvě řady Fyne Audio ihned po svém uvedení na trh získaly pozornost a uznání odborné veřejnosti v podobě Awards 2018 anglického magazínu WHAT HI*FI. V kategorii do 500GBP byly jako nejlepší podlahový model oceněny soustavy F302, vítězem ankety v kategorii od 1000 do 1500 GBP
byl pak vyhlášen „sloupek“ F501.

 Série F700je nejnovější řadou v nabídce Fyne Audio a aktuálně nabízí dva podlahové modely s průměrem koncentrického měniče IsoFlare™ 200mm a 250mm, vyšší úrovně provedení než je v sérii F500. Ruční zpracování tvarovaného kabinetu s mnoha vrstvami klavírního laku včetně osazení a testování probíhá v UK. Dvojité kovové 8mm desky podstavce v kombinaci s masivními hroty a systémem BassTrax™ dotváří vskutku luxusní vzhled sedmistovkové řady.

Tvary bočních stěn jsou pečlivě skalkulovány tak, aby bylo zabráněno vzniku stojatých vln uvnitř ozvučnice, což přináší prosvětlení každého hudebního detailu. Soustava vnitřních zpevňujících příček pak zaručuje akustickou neutralitu skříně a minimalizuje její vibrace. Celá ozvučnice je vyrobena z velmi kvalitní překližky s vysokou hustotou, která pochází ze severské břízy a konstrukce obou podlahových modelů využívá dvou objemových komor s dvojitým systémem bass reflex. V kmitočtové výhybce jsou použity indukční cívky s nízkou ztrátovostí, kondenzátory ClarityCap a vše je prokabelováno stříbrnými vodiči Van Den Hul. Každá výhybka prochází procesem kryogenizace, což snižuje mikro napětí v samotných komponentech výhybky, v pájených spojích i v samotných vodičích.

 Charakteristický Fyne Audio port BassTrax Tractrix pak zajišťuje perfektní šíření nízkých kmitočtů v úhlu 360 stupňů, takže ustavení soustav v prostoru není omezeno předním nebo zadním vývodem trubice bas reflex. Každý z modelů série 700 je osazen měničem IsoFlare™, jehož stavba přímo vychází z modelu použitého ve vlajkové lodi firmy, modelu F1. Membrána tohoto středo-basového měniče je vyrobena z vláknité celulózy. Solidní podstava celého kabinetu je pak tvořena dvěma kovovými deskami o síle 8mm odseparovanými mezi sebou hliníkovými podložkami, které pak současně slouží jako základny pro montáž hrotů.

 Nejvyšší a vlajkovou sérii Fyne je F1. Je naplněna inovacemi, technologiemi i poctivým zpracováním. Dva podlahové monumenty vtipně recenzenty pojmenované jako „The Scotsman“, jsou osazeny měniči 250mm a 300mm a každý model je nabízen ve dvou různých designových úpravách. První verze pojmenovaná „Contemporary“ je moderní pojetí kabinetu v provedení klavírního lesku bílé nebo černé barvy a druhá verze nazvaná „Traditional“ nese rysy tradičního retro designu v klavírním laku ořechové dýhy.

Nabídku čtyř řad reprosoustav uzavírá řada subwooferů F3 s měniči 200mm/250mm/300mm respektive výkonem 300W/400W/500W v černém provedení. Všechny subwoofery jsou vybaveny funkcemi DSP a kabinetem se spodním bassreflexem.