Síťový přehrávač azur 851N

Azurová reference

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851N      (43 990,- Kč)

Anglická značka Cambridge Audio nedávno posílila flotilu svých vlajkových lodí o nový síťový přehrávač azur 851N, který nabízí širokou formátovou kompatibilitu i špičkový D/A převodník pro další zdroje digitálního signálu.

Katalog značky v blízké budoucnosti čeká restrukturalizace. Až z trhu zmizí přístroje s typovými čísly 651 a 351, povýší řada azur na referenční (modely střední třídy nabídne série CX a základní komponenty Topaz). Tomu odpovídá i nekompromisní koncepce síťového přehrávače, který obsahuje i předzesilovač s digitálním zpraco-váním signálu, takže pro highendovou sestavu stačí dokoupit výkonový zesilovač azur 851W (S&V 3/14).

Barva je žolík

Tuhé šasi z hliníkových desek a profilů na čtyřech tlumených dvojdílných patkách spojuje všechy dosavadní komponenty s typovým číslem 851 stejně jako čelní panel z jemně broušeného hliníkového masivu, anodi-zovaný buď v přírodní barvě kovu nebo v černé, kontrolky jsou vždy blankytně modré (skosené hrany otvorů působí efektně především u černé verze). Velký barevný TFT displej s úhlopříčkou 110 mm u interaktivních oken zobrazuje černobíle se škálou odstínů šedé, aby v plné kráse vynikly obaly alb. Ovládací prvky jsou uspořádané ergonomicky. Velký knoflík umožňuje rychlý pohyb v menu (stlačený supluje klávesu Enter), případně reguluje výstupní úroveň předzesilovače; návrat o úroveň výš nabízí malé tlačítko vpravo dole. Tlačítka po pravici displeje ovládají základní funkce přehrávače, méně frekventovaná najdeme na druhé straně: kromě vypínače se nabízí možnost přepínat režimy displeje, křivky digitálního filtru a fázi. Jedinou přípojkou je port USB typu A, který sekunduje flashkám a pevným diskům, ale není určený pro strojky Apple. Všechny funkce nabízí štíhlý dálkový ovladač, ale ten u chytrých telefonů a tabletů zastoupí aplikace, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS. D/A převodník má stejné zapojení jako u nejvyššího modelu CD přehrávače azur 851C (S&V 4/12), se dvěma duálními obvody Analog Devices AD1955 v diferenciálním zapojení a druhou generací časově proměnné filtrace ATF2 (ATF = Adaptive Time Filtering), vyvinutou švýcarskou společností Anagram Technologies. Vstupní signál je převzorkován na digitální stream se vzorkovací frekvencí 384 kHz a rozlišením 24 bitů: dynamický systém se přizpůsobuje signálu podle jeho složitosti a zázemí má ve dvaatřicetibitovém procesoru Analog Devices Black Fin DSP, jitter tak nemá šanci. U digitálního filtru můžeme vybírat ze tří křivek průběhu. Napájecí zdroj je osazený toroidním transformátorem.

Síťový všeználek

Azur 851N přehrává audio z fonoték na serverech UPnP, datových úložišť NAS i paměťových flashek. K dis-pozici má tisíce internetových rádií, hudbu uloženou ve strojcích Apple lze bezdrátově streamovat díky proto-kolu AirPlay. Nechybí ani přímé připojení k síťové službě Spotify Connect s vylepšeným ovládáním. Formátová kompatibilita je široká, zahrnuje také WAV, FLAC HD a DSD64 (jen z asynchronního portu USB), chybí snad jen podpora streamů DSD128, což však bude vadit málokomu. Obsluha přehrávače je intuitivní, v režimu Settings lze volit z devatenácti jazyků, z nichž nejbližší nám je asi polština. Při prvním zapnutí se azur 851N v síti (W)LAN zeptá na heslo, ale jeho zadání usnadňuje tabulka všech znaků, příště se přehrávač přihlašuje sám. Pět digitálních vstupů (AES/EBU, dva koaxiální, dva optické) i asynchronní port USB typu B na zadním panelu limituje až 192 kHz/24 bitů, jen porty USB typu A končí na 96 kHz: u tří zadních se počítá i s možností připojení přibaleného Wi-Fi donglu, případně Bluetooth adaptéru BT100, který je volitelným příslušenstvím. Stabilní připojení po kabelu nabízí ethernetový vstup LAN. U analogového výstupu lze volit mezi symetrickým a nesymetrickým. Všechny konektorové zdířky cinch jsou pozlacené, což platí i pro přípojky systémové sběrnice Contol Bus; stejnou povrchovou úpravu mají i piny konektorů XLR. Sériové rozhraní RS-232C přijde vhod u instalací v inteligentních domech a zbývá zmínit třípólovou zásuvku pro napájecí šňůru a kolébkový síťový vypínač.
Pavel Víšek

 

HODNOCENÍ

PRO: vynikající D/A převodník i předzesilovač; maximalistické provedení
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)

Na čem se testovalo?

Síťový přehrávač doplnily integrovný zesilovač Audia Flight Three S, PC Lenovo IdeaCentre H500s a
reprosoustavy Spendor A5R. Kabeláž byla signálová symetrická Cambridge Audio 900 Series XLR, repro-duktorová Xsymphony Alpha Hybrid a počítačová „no name“. Jako testovací jsem používal alba ve formátu FLAC Aphex Twin: Syro (WARP, 2014), Rebirth Brass Band: Move Your Body (Basin Street, 2014), Rudolf Dašek: Pohádka pro Beritku (Supraphon, 1971, reed. 2013) a Al Jarreau: My Old Friend / Celebrating George Duke (Concord, 2014) i flashku s nahrávkami v různých audioformátech.

Netopýří ucho

Transparentní zvuk prokreslený do nejjemnějších detailů s brilantní mikrodynamikou vynikne hlavně s hudbou ve formátech s vysokým rozlišením, ideálně v nahrávkách bohatých na „barvotvorné“ vyšší harmonické, ale vynikající výsledky azur 851N v rámci možností podává také při poslechu komprimovaného audia a internet-ových rádií. Neutrální projev odpovídá zvukovému ideálu top modelů celé řady azur.

PARAMETRY

  • Přehrává formáty:  AAC(+), AIFF, ALAC, DSD64 ,FLAC (HD), HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA 
  • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (± 0,1 dB)
  • Celk. harm. zkreslení:  0,0008 % (1 kHz, 0 dB)
  • Odstup signál/šum   > -113 dB (dle IHF-A)
  • Digitální vstupy:  AES/EBU, 2 optický, 2 koaxiální, 4 USB typu A, USB typu B
  • Výstupy:  symetrický, nesymetrický
  • Příkon max./Standby:  80 W/<0,5 W
  • Rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 36 cm
  • Hmotnost:   8,1 kg

Tato recenze je z 15.12.2015

Streamer je k dispozici v obou barevných variantách skladem u nás ve studiu a připravený k poslechu !

https://www.audioklub.cz/cambridge-audio-azur-851n/