Electrocompaniet EMC 1 MKV - expedice do 3 pracovních dnů

Tip
Neohodnoceno
ZDARMAZDARMA
EC emc1mkv cd 01
149 990 Kč
Skladem (1 ks)

Od roku 1998 vyrábí Electrocompaniet jeden z nejlépe hrajících CD přehrávačů na trhu. Nový model Electrocompaniet EMC 1 MKV staví na tomto odkazu a je opět vylepšen, používá novou diskovou mechaniku. Přichází také s aktualizovaným obvodovým řešením elektroniky, což se odráží na lepší kvalitě reprodukce, a s novou, tužší mechanickou konstrukcí a zcela novým šasi a aktualizovaným designem, který vzhledově zapadá do nové řady MKII ostatních přístrojů této značky.

     

Detailní informace

Detailní popis produktu

Od roku 1998 vyráběl Electrocompaniet jeden z nejlépe znějících CD přehrávačů na trhu, EMC 1-UP. Nový model EMC 1 MKV staví na tomto dědictví a vylepšuje ho pomocí nového transportu. Přehrávač má vysoce výkonný měnič vzorkovací frekvence, plně symetrické D/A převodníky a diskrétní analogové obvody pro vynikající výkon. Je vybaven jedinečným opravným systémem, který ruší akustické a mechanické vibrace, což zabraňuje ovlivnění snímací laserové jednotky nežádoucími a zvuk degradujícími signály. Kvalita zvuku překonala původní verzi EMC 1 UP a stal se pravděpodobně jedním z nejlepších CD přehrávačů na dnešním trhu. Tato pátá modifikace nabízí proti předchozímu modelu vylepšenou elektroniku pro ještě lepší hudební prezentaci, pevnější konstrukci a nový design, odpovídající nejnovějším produktům Electrocompaniet. Přístroj přehrává CD, CD-R, CD-RW. Výstup tohoto CD přehrávače je fixní.

 

Technické parametry

Maximální výstupní napětí: Symetrický výstup: 4,6 V / Nesymetrický výstup: 2,3 V

Úroveň šumu: < -130 dB

Kmitočtový rozsah: 20 Hz - 20 kHz (0,05 dB)

Separace kanálů: > 110 dB

THD + šum: <0.003 %

Dynamický rozsah: 120 dB

D/A konverze: 24 bit/192 kHz

Kompatibilní formáty: CD, CD-R, CD-RW

Digitální výstupy: koaxiální SPDIF, optický TOSLINK

Analogové výstupy: 1 x symetrický a 1 x nesymetrický

Rozměry (Š x H x V): 470 x 422 x 118 mm

Hmotnost: 18 kg

 

Sestava ECI 6 MKII a EMC 1 MKV

29.11.2020

Generační setkávání

SESTAVA ELECTROCOMPANIET Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE ECI-6 MKII (129 990 Kč)
A CD PŘEHRÁVAČE EMC-1 MKV (149 990 Kč)

Norská značka Electrocompaniet představila na jaře nové přírůstky v páteřní highendové řadě Classic, jež navazují na časem prověřené modely. Aktuálních verzí se tak dočkaly integrovaný zesilovač ECI 6 MKII a CD přehrávač EMC 1 MKV.

Výkonnost systému obecně je funkcí času a technicky více či méně zastarávají i highendové komponenty. Mladší verze zohledňují jak modernější technologie, tak erudici dotyčného výrobce. Mezi nejmladšími přírůstky norské značky, která sídlí ve třítisícové obci Tau poblíž přístavu Stavanger, se proto sešly druhá technická generace integrovaného zesilovače ECI 6 (S&V 7/18) s už čtvrtou reinkarnací CD přehrávače EMC 1 (test jeho verze MKIII viz S&V 11/15).

„Šestkový“ zesilovač má samozřejmě v katalogu Electrocompaniet historii o několik let delší, protože na trh nejprve nastupoval v různých modifikacích s D/A převodníky (ECI 6 DS, ECI 6 DX a ECI 6 D), jejichž obvody však procházely rychlým vývojem a morální životnost zbytečně limitovaly. Letošní novinky zachovávají svébytný design s černými čelními panely s předsazenými silnými deskami z leštěného organického skla i nazlátle eloxovanými kovovými tlačítky, ale ubyly některé zbytečně „upovídané“ popisky a mírně rozkolísané stolní báze se sjednotily na šířce 47 cm.

Inovovaný předzesilovač

Robustní šasi komponentu, který hmotní přes 20 kg, tvoří přesně slícované profily ze silného ocelového plechu; stabilitu zajišťují masivní odpružené patky, uspořádané do vrcholů rovnostranného trojúhelníku. Velkou část vnitřního prostoru zaujímá napěťově tvrdý zdroj s toroidním transformátorem Noratel a filtrační baterií osmi válcových elektrolytů s celkovou kapacitou 80 000 μF. O hustě žebrovaný hliníkový chladič se dělí dohromady čtrnáct výkonových tranzistorů diskrétně osazeného koncového stupně, kde dvě komplementární dvojice ON Semiconductor MJW3281A a MJV1302A doplňuje osm menších typů. Zesilovač v plně symetrickém zapojení pracuje ve třídě AB a do osmiohmových soustav umí trvale dodávat výstupní výkon až 2x 125 W, ale stabilní je i se zátěží 2 ohmy, kdy výkon vzroste až na 2x 370 W. I proto elektronická ochrana pečlivě hlídá mj. tepelné přetížení. Za krátké proudové dráhy vděčí komponent jediné desce plošných spojů, osazené vesměs metodou povrchové montáže miniaturními součástkami SMD. Oproti starší verzi bylo výrazně přepracované zapojení předzesilovače, který pracuje ve třídě A s nulovou zpětnou vazbou.

Uspořádání čelního panelu je už tradičně minimalistické. Uprostřed najdeme netypickou indikaci úrovně hlasitosti: polohu jezdce japonského potenciometru ALPS, opatřeného kvůli jemnému ovládání motorickým servem, zpřevodovaným do pomala, signalizuje modrá LED dioda pod deskou organického skla, která „obíhá“ kolem grafického firemního loga ve tvaru řeckého písmene epsilon. Modrý fluorescenční displej s hrubší bodovou matricí zobrazuje vše potřebné velkými znaky, které jsou dobře čitelné i z většího odstupu. K ovládání slouží čtveřice tlačítek na protilehlé straně: svislým párem regulujeme úroveň hlasitosti, vodorovným volíme mezi čtyřmi vstupy (symetrickým a třemi nesymetrickými), které přepínají miniaturní relé japonské firmy Omron. Pohodlnější obsluhu nabízí přibalená „dálka“. Vpředu zbývá zmínit jen tlačítkový vypínač, sluchátkový výstup u puristické konstrukce chybí, stejně jako nadbytečné tónové korekce.

Veškeré přípojky tak soustřeďuje zadní panel. Mírně zde převažují zdířky pro konektory cinch, jež patří zmíněné trojici nesymetrických vstupů (DVD a Aux mají linkovou úroveň, HT alias Home Theatre přemosťuje sekci řídícího zesilovače) a jednomu výstupu z předzesilovače, ale highendovou třídu potvrzují zásuvky pro velké konektory XLR jediného symetrického vstupu a opět výstupu z předzesilovače. K připojení reproduktorových soustav slouží čtyři výstupní šroubovací terminály z výrobního programu německé firmy WBT, do nichž lze připojit holé vodiče větších průřezů i banánky. Sériový port RS-232C umožňuje přístroj integrovat do systémů chytré domácnosti. Výčet prvků uzavírají systémová sběrnice spínacího stejnosměrného napětí 12 V a třípólová zásuvka pro napájecí kabel v tandemu s dobře přístupným pojistkovým pouzdrem.

Rakouský žolík

„Praotec“ EMC 1 UP patřil před více než dvaceti lety mezi nejlepší CD přehrávače na trhu a jeho mladší verze si výsadní postavení zatím vždycky udržovaly, což platí i pro aktuální inkarnaci. Mimořádně robustní komponent, který si hmotností výrazněji nezadá s ECI 6 MKII, trůní opět na třech pružně uložených patkách. Mezi hlavní inovace patří nová centrální CD mechanika rakouské společnosti StreamUnlimited Engineering, jež vystřídala různé mechaniky Philips; včetně tuhé základny hmotní bezmála 8 kg a přístupná je opět shora pod pojízdnými „šoupačkami“, když kompaktní disky stabilizuje magneticky aretovaný kotouč. Potřebný klid na (aktuálně už poměrně rychlé) čtení dat poskytuje její vylepšené pružné uložení.

D/A převodník je osazený obvodem Cirrus Logic CS4398 i „upscalerem“ CS8420 z katalogu stejné firmy, umožňujícím převzorkování signálu na 192 kHz, které dává při hloubce 24 bitů vyniknout jemným detailům. Zapojení přístroje je opět plně symetrické, výstupní obvod pracuje ve třídě A. Zmínku si zaslouží ještě dva samostatné zdroje s menšími toroidními transformátory, jež odděleně napájejí analogové a digitální obvody. Uspořádání čelního panelu odpovídá ECI 6 MKII, v robustním racku, který je pro umístění komponentů optimální, lícují identické modré displeje, zobrazující až sedm velkých znaků, i kvarteto tlačítek, byť samozřejmě s rozdílným rozložením funkcí: svislý pár ovládá funkce Play a Stop, horizontální pak přeskakování tracků. Na zadním panelu jsou účelně rozmístěny sekce analogových a digitálních přípojek. Škoda jen, že chybí digitální vstupy, které by umožnily kvalitní D/A převodník využít pro externí zdroje signálu. Volit lze mezi symetrickým i nesymetrickým výstupem, na protilehlé straně následují dva digitální výstupy (koaxiální a optický), jež umožňují EMC 1 MKV propojit s externím D/A převodníkem, vstup pro stejnosměrné spínací napětí 12 V i sériový port RS-232C se stejným využitím jako v případě ECI 6 MKII. Kontaktní plošky zdířek pro konektory cinch i pinů konektorů XLR jsou (u obou komponentů) samozřejmě pozlacené. Centrální zásuvku pro napájecí kabel opět doplňuje krytka pojistkového pouzdra.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon, kde komponenty Electrocompaniet doplnily reprosoustavy Estelon YB. Veškerá kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z CD Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski & John Scofield (Motéma Music, 2017), Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Steve Reich: Radio Rewrite (Nonesuch, 2014) a Yo-Yo Ma: Simply Baroque / The Amsterdam Baroque Orchestra, dir. Ton Koopman (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho

Sestava norských komponentů nabízí přirozený, kmitočtově vyvážený zvuk, který odpovídá jejich highendové třídě. Tvrdé devízy představuje mimořádná čistota, která nezapře špičkovou, pružně uloženou CD mechaniku, protože chyby při čtení cédéček už později neopraví sebesofistikovanější elektronika. Široká hudební scéna je prokreslená do nejmenších detailů a výkonová rezerva i autorita zesilovače s výbornou kontrolou basů nadále uspokojí „hladovější“ reproduktorové soustavy. Vitální zvukový projev navazuje na starší generace a kromě slyšitelného audio tuningu nabízí třeba lepší mikrodynamiku.

HODNOCENÍ

PRO: symetrické přípojky; špičková CD mechanika; výkonová rezerva, robustní konstrukce
PROTI: D/A převodník CD přehrávače nelze využít pro externí zdroje signálu

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

ECI 6 MKII

 • Výstupní výkon: 2x 125 W (8 Ω), 2x 200 W (4 Ω)
 • Kmitočtový rozsah:  1 – 150 000 Hz (pásmo neuvádí)
 • Celk.harm. zkreslení <0,004 % (20 – 20 000 Hz)
 • Šumové pozadí:  -135 dB (1 V, 20 – 20 000 Hz, symetrický vstup)
 • Činitel tlumení >350 (8 Ω)
 • Výstupní impedance <0,02 Ω
 • Vstupy: symetrický, 3x nesymetrický
 • Výstupy: 2x pre-out (symetrický, nesymetrický)
 • Digitální rozhraní: RS-232C
 • Příkon / Standby: 110 W / 1 W
 • Rozměry (š x v x h):  47 x 12,8 x 43 cm
 • Hmotnost:   20,5 kg

EMC 1 MKV

 • Přehrává:  CD, CD-R(W)
 • Kmitočtový rozsah: 20 – 20 000 Hz (0,05 dB)
 • Celk.harm.zkreslení <0,003 %
 • Šumové pozadí >-130 dB
 • Výstupy: symetrický, nesymetrický, 2x digitální (koaxiální, optický)
 • Digitální rozhraní: RS-232C
 • Příkon / Standby: 25 W / 0,5 W
 • Rozměry (š x v x h):  47 x 11,8 x 42,2 cm
 • Hmotnost:  18 kg

 

Doplňkové parametry

Kategorie: CD/SACD přehrávače
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 18 kg

Norský výrobce špičkové audio elektroniky Electrocompaniet má v této branži více než 40 letou tradici. O svých, do nejmenšího detailu odladěných Hi-Fi přístrojích rád mluví jako o „vynikajících audio nástrojích“. Za dobu, již více než čtyř desetiletí, co jeho konstruktéři zdokonalují a rozvíjejí odkaz zakladatele a duchovního otce firmy, Dr. Mattiho Otaly, získal Electrocompaniet světový věhlas a jeho výrobky jsou ceněny jak náročnými audiofily a nadšenci, tak profesionály z oboru a rovněž některými z největších světových nahrávacích studií. 

Když se Electrocompaniet v 70. letech objevil na scéně, zahájil revoluci s jedinečnou a průkopnickou tranzistorovou technologií. Poprvé v historii byl nějaký výrobce schopen nabídnout náročnější veřejnosti tranzistorový zesilovač, který měl prokazatelně lepší tonální reprodukci než nejlepší elektronkové zesilovače.

Neuvěřitelný příběh úspěchu značky Electrocompaniet, který začal zesilovačem o výkonu 25 W (ve své době všeobecně považovaném za nejlepší na světě), se rozrostl do dnešní podoby této firmy, předního norského výrobce vysoce kvalitního audio zařízení. Všechny jeho výrobky byly navrženy tak, aby svým zákazníkům přinášely co nejdokonalejší hudební zážitky. Veškerý sortiment této značky, zahrnující prvotřídní CD přehrávač, síťové přehrávače, zesilovače a reprosoustavy byl navržen a je vyráběn v nejmodernějších provozech na západním pobřeží Norska. Poté je exportován do více než padesáti zemí celého světa. Na rozdíl od jiných výrobců se zde neprovádí pouze konstrukce a montáž, ale také kompletní výroba dílů a součástí. Výroba celého systému v Norsku umožňuje firmě udržet nejvyšší možnou kvalitu. Uznání a úspěch, v konkurenci dražších „prestižních“ produktů, získala společnost Electrocompaniet právem a dělá vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Její tým v hudbu náruživě věří a neúnavně pracuje na vývoji a zdokonalování své unikátní tranzistorové technologie.

V současné době má Electrocompaniet portfólio svých výrobků rozděleno do dvou základních produktových řad. Tradiční highendové komponenty představuje řada Classic Line, která se již desetiletí drží svého typického, nadčasového a nezaměnitelného vzhledu, s masivním čelním panelem z akrylátového, černě podbarveného skla, se sytě žlutým nápisem ELECTROCOMPANIET a mosaznými tlačítky.
Mnohem mladší je pak řada přístrojů, pojmenovaná EC Living, nabízející uživatelsky komfortní modulární bezdrátový audio systém, který se opírá o technologie prověřené u highendových přístrojů řady Classic a za velmi zajímavou cenu nabízí kvalitní ozvučení domácnosti, kompaktními a elegantními komponenty s typickým skandinávským designem.