Electrocompaniet ECI 80D - expedice do 24 hodin

Tip
Neohodnoceno
ZDARMAZDARMA ZDARMAZDARMA ZDARMAZDARMA 79 990 Kč od 79 990 Kč - –28 % až –28 %
EC ECI80D 01
79 990 Kč od 79 990 Kč - –28 % až –28 % 79 990 Kč 57 290 Kč od 57 290 Kč
Na objednávku Skladem Zvolte variantu
Varianta

Electrocompaniet ECI 80D - nový vstupní model integrovaného zesilovače, nabízející vynikající konektivitu. Je vybaven vestavěným předzesilovačem RIAA pro váš gramofon s přenoskou typu MM. K dispozici je rovněž obousměrné Bluetooth HD pro bezdrátový přenos z vašeho iOS nebo Android zařízení do zesilovače, případně pro přenos zvuku ze zesilovače do vašich bluetooth sluchátek. Pro připojení dalších zařízení jsou na zadním panelu dva analogové a celkem pět digitálních vstupů. Zesilovač třídy A/B nabízí výkon 2 x 150W / 4 ohmy a pro norského výrobce typicky hřejivý a muzikální přednes.

                     

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nejnovější přírůstek do nabídky norské značky Electrocompaniet, v její skupině tradičních komponentů, označované jako „Classic Line“, představuje základní či ekonomický (jak říkávají v anglicky mluvících končinách „entry-level“) integrovaný zesilovač ECI 80D. Doplňuje tak v nabídce výrobce dosud jediný model integrovaného zesilovače ECI 6 (byť je dostupný v různých výbavách), o subtilnější a dostupnější řešení, pro začínající nebo skromnější audiofily.

Přístroj nabízí solidní výkon 2 x 80 W do 8 Ω, jeho interně vyvinuté obvody jsou zapojené ve třídě A/B, samozřejmostí u značky Electrocompaniet je diskrétní zapojení koncových stupňů. Zesilovač sice působí, oproti ostatním výrobkům řady Classic, jako „drobek“, přesto používá masivní tuhé šasi z ocelového, 2 mm silného plechu, s typickým čelním panelem z organického skla, postavené na poctivých antirezonančních nožkách. Šířkou lícuje s ostatními produkty série Classic, hloubku má však pouhých 26,5 cm.

Zesilovač je vybaven vestavěným přenoskovým předzesilovačem, který umožňuje připojení gramofonu s MM přenoskou, 2 pásmovým přijímačem Bluetooth HD, pro streamování z iOS i Android zařízení, počítačů Mac nebo PC, ale také schopností HD streamování do kvalitních sluchátek.

K dispozici má 2 analogové nesymetrické vstupy, 5 digitálních vstupů, 2 konektory pro připojení sluchátek (malý a velký sluchátkový jack, což se hodí, protože můžete jakákoliv sluchátka připojit bez nutnosti použití redukce).

Jako všechny výrobky Electrocompaniet přináší samozřejmě také legendární kvalitu zvuku a jedinečný vzhled.

Výrobce tak rozšířil nabídku o velmi solidní a dynamický integrovaný zesilovač s atraktivními rozměry, který je schopen spolupracovat se širokou řadou reprosoustav. Zvuk zesilovače je v celém rozsahu pečlivě vyvážen, s výbornou kontrolou basů, podrobným, otevřeným středním pásmem a teplými detailními výškami, což je společný znak všech výrobků této norské značky.

Vše bylo navrženo s cílem, aby zesilovač reprodukoval hudbu tak, jak byla nahrána. Vynikající užitnou hodnotu nového přírůstku do katalogu výrobků firmy ocenil také holandský magazín HiFi.nl, když napsal: „Poměr cena/výkon je perfektní. Skóre 5 hvězdiček je tedy plně zasloužené.“

 

Technické parametry

Předzesilovač

Vstupní impedance: 75 kΩ

Úroveň šumu < -130 dB

THD + ŠUM < 0.002 %

Kmitočtový rozsah (-3 dB): 1 Hz – 150 kHz

Rozsah regulace hlasitosti: - 110 dB až +15 dB

 

Koncový zesilovač

THD + ŠUM < 0.005 %

Výstupní výkon: 2 x 80 W (do 8 Ω) / 2 x 150 W (do 4 Ω)

Činitel útlumu: (při zátěži 8 Ω) > 300

Kmitočtový rozsah (-3 dB): 1 Hz – 150 kHz

Odstup signál/šum: 102 dB

Zesílení: 25 dB

Ochrana: proti stejnosměrnému napětí, přepětí, přehřátí

 

RIAA předzesilovač:

Přenosky: MM (Moving Magnet/s pohyblivou cívkou

Zesílení: 40 dB @ 1 kHz

Vstupní impedance: 47 k Ω / 100 pF

Přesnost RIAA korekce: +/- 0.1 dB, 25 - 20 kHz

Subsonický filtr: -3 dB @ 14 Hz

THD < 0.001 %

Odstup signál/šum: 83 dB (A-vážený průměr)

Vstupy: PHONO MM, 2 x nesymetrický RCA, 2 x koaxiální SPDIF, 3 x optický SPDIF, 12 V Trigger

Výstupy: 2 x sluchátkový výstup, 1 x Preout (z předzesilovače) RCA, 12V Trigger (napěťový spouštěč)

Bezdrátové streamování: BT HD

Rozměry (Š x H x V): 470 x 262 x 90 mm

Hmotnost: 8 kg

 

 

 

Zesilovač Electrocompaniet ECI 80D

25.06.2020

Nebývale kompaktní klasik

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ ELECTROCOMPANIET ECI 80D      64 990 Kč

Nejmladší přírůstek norské značky z highendové řady Classic Line překvapí v mnoha ohledech. Na integrovaný zesilovač ECI 80D vůbec poprvé nepotřebujeme fortelný rack a jeho cena v korunách není ani šestimístná. Jeho zvuk však zůstává devízou, tvrdou jako skály severských fjordů.

Když nepočítáme referenční zesilovače řídící a výkonové nebo rovnou monobloky, aktuální nabídka integrovaných zesilovačů se dále zúžila pouze na model ECI 6 (S&V 7/18), který je však vedle testované novinky stále ještě „těžká váha“. Nadprůměrnou konektivitou ECI 80D tak trochu evokuje firemní bezdrátový multiroomový systém EC Living, na druhou stranu se musíme obejít bez symetrického vstupu, který je už v této třídě poměrně častý, ale jinak je vše na svém místě, včetně nezaměnitelného designu jediného černého provedení s čelním panelem s předsádkou ze silné desky leštěného organického skla a kovovými tlačítky eloxovanými do barvy žlutého kovu.

Zesilovač na trojnožce

Tuhé šasi s hloubkou pouhých 26,5 cm tvoří profily naohýbané z ocelového plechu o tloušťce 2 mm, jež stabilně „vzpírají“ odpružené patky, uspořádané do vrcholů rovnoramenného trojúhelníku. Místo uvnitř šetří pečlivě odrušený spínaný zdroj s výkonem 350 W, jehož usměrněné napětí filtrují čtyři válcové elektrolyty s celkovou kapacitou 27 200 µF, a desky plošných spojů osazené převážně miniaturními součástkami technologií povrchové montáže (SMT). V obvodech řídícího i sluchátkového zesilovače napočítáme nemálo operačních zesilovačů, ale koncový stupeň zůstává diskrétní: o hustě žebrovaný hliníkový chladič se dohromady dělí dvě desítky výkonových tranzistorů, většinou menších typů, kterým se vymykají dvě komplementární dvojice bipolárních tranzistorů MJW3281A a MJW1302A (každý se ztrátovým výkonem 200 W) od americké firmy ON Semiconductor. ECI 80D umí trvale dodávat do osmiohmové zátěže výstupní výkon 2x 80 W, v případě poloviční zátěže v každém kanále o 70 W víc. Pochválit je třeba také poměrně vysoký činitel tlumení (>300).

Zesilovač obsahuje rovněž D/A převodník s obvodem Texas Instruments PCM1789, který na všech digitálních vstupech podporuje signály PCM od 44,1 kHz/16 bitů až do 192 kHz/24 bitů. Konektivitu dále rozšiřuje phono předzesilovač pro gramofon s MM přenoskou, sluchátkový zesilovač se solidní výkonovou rezervou (400 mW do zátěže 16 ohmů) a nechybí zde ani bezdrátové rozhraní Bluetooth v mladší verzi 5.0, jehož přítomnost u náročnějších audiofilů alespoň částečně rehabilituje podpora zvukového kodeku aptX HD (48 kHz/24 bitů), jinak je kromě standardu SBC k dispozici ještě AAC.

Široká konektivita

Centrální tlačítkový vypínač pod grafickým logem značky na střídmě uspořádaném čelním panelu odděluje blankytně modrý displej s hrubší bodovou matricí, který zobrazuje velké znaky, dobře čitelné i z větší vzdálenosti (má integrované ještě tři kontrolky, indikující poslech na sluchátka, rozhraní Bluetooth či krátkodobé „umlčení“ zesilovače), od čtveřice tlačítek ovladače Navigator: horním a dolním regulujeme elektronicky úroveň hlasitosti (v rozsahu 0 až 100, po zapnutí vždy „bezpečných“ 10), levým či pravým volíme mezi devíti vstupy, resp. zdroji signálu (nabízejí se dva linkové, phono, dva digitální koaxiální, tři digitální optické a Bluetooth). Nic dalšího už na čelním panelu nenajdeme, víceméně puristická konstrukce postrádá tónové korekce, které alespoň není třeba přemosťovat. K ovládání je však mnohdy nezastupitelná malá „dálka“, která kromě základních funkcí a přímé volby vstupů zapíná sluchátkový režim. Veškeré přípojky soustřeďuje zadní panel. Převažují zde pozlacené zdířky pro konektory cinch, jež patří pěti vstupům: Phono MM (hned vedle nepřehlédneme šroubovací zemnící svorku), dvěma linkovým a stejnému počtu digitálních S/PDIF; jediný výstup je mezi nimi vyvedený z předzesilovače. Trochu překvapivě zde najdeme i dva sluchátkové výstupy, u nichž můžeme volit mezi zdířkami pro 6,35mm i 3,5mm jacky, což však může někdy zkomplikovat připojení sluchátek s kratším signálovým kabelem. K připojení soustav slouží dva páry šroubovacích výstupních terminálů, jež akceptují i banánky. Zbývá zmínit už pouze tři optovstupy, systémovou sběrnici (Trigger) a zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového síťového vypínače. Všímat si vůbec nemusíme portu USB Mini-B, určeného jen pro potřeby servisu.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Zesilovač doplnily reprosoustavy Falcon Acoustics BBC LS3/5a a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabeláž byla značky XSymphony, signálová Pure Silver Fantasy a reproduktorová Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z disků BD-Audio Yes: Fragile (Panegyric-Atlantic, reed. 2015), SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019) a Mahavishnu Orchestra: Birds Of Fire (Audio Fidelity-Columbia, reed. 2015).

Netopýří ucho

Norský zesilovač se vyznačuje kmitočtově vyváženým zvukem, přirozenou artikulací i kontrolou celého přenášeného pásma včetně pevných, přesně definovaných basů. Mezi klady dále patří prokreslení barvotvorného pásma středních kmitočtů, čisté hladké výšky, které jsou prosté sebemenších náznaků agrese i v dynamických špičkách. Hudební scéna je víceméně trojrozměrná. Výkonová rezerva dává nejenom vyniknout dynamice nahrávek, ale postačuje také na vybuzení reproduktorových soustav s nižší citlivostí.

HODNOCENÍ

PRO: referenční zvuk; solidní výkonová rezerva; robustní konstrukce
PROTI: chybí symetrický vstup; sluchátkový výstup je třeba aktivovat

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: 2x 80 W (8 Ω), 2x 150 W (4 Ω)
 • Kmitočtový rozsah:  1 – 150 000 Hz (-3 dB)
 • Celk. harm. zkreslení <0,005 % (20 – 20 000 Hz)
 • Odstup signál/šum - linkový:102 dB (1 W, 8 Ω, dle IHF-A), phono: 83 dB (dle IHF-A)
 • Zisk:  25 dB
 • Činitel tlumení >300 (8 Ω)
 • Výstupní impedance <0.02 Ω
 • Vstupy: 2x linkový, phono (MM), 5x digitální (2x koaxiální, 3x optický)
 • Výstupy: 2x sluchátka, pre-out
 • Příkon / Standby: 30 W (nezatížený) / <0,5 W
 • Rozměry (š x v x h): 47 x 9 x 26,2 cm
 • Hmotnost: 8 kg

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Integrované zesilovače
Záruka: 2 roky

Norský výrobce špičkové audio elektroniky Electrocompaniet má v této branži více než 40 letou tradici. O svých, do nejmenšího detailu odladěných Hi-Fi přístrojích rád mluví jako o „vynikajících audio nástrojích“. Za dobu, již více než čtyř desetiletí, co jeho konstruktéři zdokonalují a rozvíjejí odkaz zakladatele a duchovního otce firmy, Dr. Mattiho Otaly, získal Electrocompaniet světový věhlas a jeho výrobky jsou ceněny jak náročnými audiofily a nadšenci, tak profesionály z oboru a rovněž některými z největších světových nahrávacích studií. 

Když se Electrocompaniet v 70. letech objevil na scéně, zahájil revoluci s jedinečnou a průkopnickou tranzistorovou technologií. Poprvé v historii byl nějaký výrobce schopen nabídnout náročnější veřejnosti tranzistorový zesilovač, který měl prokazatelně lepší tonální reprodukci než nejlepší elektronkové zesilovače.

Neuvěřitelný příběh úspěchu značky Electrocompaniet, který začal zesilovačem o výkonu 25 W (ve své době všeobecně považovaném za nejlepší na světě), se rozrostl do dnešní podoby této firmy, předního norského výrobce vysoce kvalitního audio zařízení. Všechny jeho výrobky byly navrženy tak, aby svým zákazníkům přinášely co nejdokonalejší hudební zážitky. Veškerý sortiment této značky, zahrnující prvotřídní CD přehrávač, síťové přehrávače, zesilovače a reprosoustavy byl navržen a je vyráběn v nejmodernějších provozech na západním pobřeží Norska. Poté je exportován do více než padesáti zemí celého světa. Na rozdíl od jiných výrobců se zde neprovádí pouze konstrukce a montáž, ale také kompletní výroba dílů a součástí. Výroba celého systému v Norsku umožňuje firmě udržet nejvyšší možnou kvalitu. Uznání a úspěch, v konkurenci dražších „prestižních“ produktů, získala společnost Electrocompaniet právem a dělá vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Její tým v hudbu náruživě věří a neúnavně pracuje na vývoji a zdokonalování své unikátní tranzistorové technologie.

V současné době má Electrocompaniet portfólio svých výrobků rozděleno do dvou základních produktových řad. Tradiční highendové komponenty představuje řada Classic Line, která se již desetiletí drží svého typického, nadčasového a nezaměnitelného vzhledu, s masivním čelním panelem z akrylátového, černě podbarveného skla, se sytě žlutým nápisem ELECTROCOMPANIET a mosaznými tlačítky.
Mnohem mladší je pak řada přístrojů, pojmenovaná EC Living, nabízející uživatelsky komfortní modulární bezdrátový audio systém, který se opírá o technologie prověřené u highendových přístrojů řady Classic a za velmi zajímavou cenu nabízí kvalitní ozvučení domácnosti, kompaktními a elegantními komponenty s typickým skandinávským designem.